Przygotowania do startu rakiety Altas 5 z AEHF-2 na pokładzie

0

Dzisiaj (03.05.2012) rakieta Atlas 5 powinna wynieść satelitę AEHF-2 na potrzeby U.S. Air Force. Według ekspertów, jest to najbardziej zaawansowany wojskowy satelita komunikacyjny w historii.

Aktualizacja: próba startu rakiety Atlas 5 z satelitą AEHF-2 została odłożona na następny dzień. W czasie przygotowań do odpalenia inżynierowie analizowali problem ze zbyt wysoką temperaturą w adapterze łączącym stopień Centaur z resztą rakiety. Niestety technicy nie zdołali rozwiązać usterki. Dodatkowo pojawił się problem z interferencją sygnałów radiowych, co wpływało na systemy kontroli lotu. Do następnej próby startu może dojść jutro o godzinie 20:46 CEST.

Start zaplanowany jest na godzinę 18.46 GMT. Można go oglądać pod tym linkiem.

Konstelacja czterech satelitów AEHF (Advanced Extremely High Frequency) będzie miała na celu zapewnienie bezpieczniej komunikacji dla wojska USA w warunkach ekstremalnego konfliktu zbrojnego (np. jądrowego). Z AEHF będą też mogli korzystać sojusznicy USA a zarazem udziałowcy programu – Kanada, Holandia i Wielka Brytania. Łączność będzie zapewniana wszystkim rodzajom jednostek – wodnym, naziemnym i powietrznym podczas szerokiego spektrum operacji wojskowych: specjalnych, nuklearnych, obronnych, wywiadowczych, śledzenia pocisków i rozpoznania.

AEHF jest następcą wycofywanego z użycia systemu satelitów wojskowych Milstar (pięć jednostek), na których opierała się łączność wojskowa USA w latach 90-tych i w ubiegłym dziesięcioleciu. Względem pierwowzoru rozbudowane zostały funkcje oraz możliwości systemu (jeden satelita AEHF ma przepustowość większą niż cała konstelacja Milstar).

System AEHF podzielony jest na trzy segmenty – segment kosmiczny (cztery satelity), segment naziemny (centrum kontroli misji) oraz terminale (użytkownicy). Cztery satelity segmentu kosmicznego znajdować się będą na orbitach geosynchronicznych. Centrum kontroli misji będzie miało za zadanie monitorować pracę satelitów oraz przygotowywać i kontrolować plan ich funkcjonowania. W skład centrum kontroli wchodzi szereg rozproszonych jednostek stacjonarnych i mobilnych (zarówno marynarki wojennej jak i lotnictwa), zwiększających zdolność przetrwania systemu w czasie konfliktu. Dane będą transmitowane na ekstremalnie wysokich częstotliwościach (EHF), a odbierane na super wysokich częstotliwościach (SHF). Łączność będzie zapewniana w zakresie od 75 b/s do 8 Mb/s.

Pierwszy satelita konstelacji, AEHF-1 został wyniesiony przez rakietę Atlas 5 we wrześniu 2010 roku i prawidłowo umieszczony na supersynchronicznej orbicie transferowej (apogeum 50 000 km, perygeum 275 km, inklinacja 22,1 stopnia). Jednak z powodu awarii głównego napędu satelity (na paliwo ciekłe), który miał zapewnić wejście na docelową orbitę geosynchroniczną, misja AEHF-1 prawie zakończyła się fiaskiem. Po dramatycznych 14 miesiącach i wykonaniu ponad 500 manewrów przy użyciu elektrycznych silników korekcyjnych, satelita osiągnął wreszcie swoją użytkową orbitę i rozpoczął pracę. Między innymi dzięki tej nieplanowanej demonstracji, inny producent satelitów – Boeing, zdecydował się na rozpoczęcie budowy serii satelitów wyłącznie z napędem elektrycznym.

Producentem AEHF jest Lockheed Martin Space Systems. Koszt jednego satelity AEHF wynosi ok. 1 miliarda dolarów.

(SFN, AF SC)

Comments are closed.