Przygotowania do otwarcia ogona PW-Sata

0

Trwają przygotowania do otwarcia ogona polskiego satelity PW-Sat. Jest bardzo możliwe, że ta operacja zostanie wykonana w najbliższych tygodniach.

PW-Sat – pierwszy polski satelita a zarazem pierwszy polski satelita studencki – został umieszczony na orbicie 13 lutego 2012 roku. Satelita został uwolniony z zasobnika P-POD około 70 minut po starcie rakiety Vega, czyli około godziny 12:10 CET. Pierwotna orbita tego satelity wynosiła około 310 x 1442 km. Pierwszy sygnał od PW-Sata został odebrany już godzinę po uwolnieniu z zasobnika P-POD, podczas swojego pierwszego przelotu nad Polską. Sygnał odebrali także radioamatorzy z całego świata.

Następnie rozpoczęła się praca z PW-Satem na orbicie. Pierwsze tygodnie upłynęły na nasłuchu satelity. Wówczas badano parametry satelity oraz weryfikowano założenia. W kolejnych tygodniach zespół studentów z Politechniki Warszawskiej testował różne tryby pracy PW-Sata, co jest jednym z celów tego projektu. Satelita pracował prawidłowo i wówczas wydawało się, że jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą powinno dojść do rozwinięcia ogona PW-Sata. Tak się nie stało – okazało się, że w trakcie pierwszych prac z PW-Satem zużyto dużą ilość zgromadzonej w bateriach satelity energii.

W konsekwencji zadecydowano o kilkutygodniowym “odpoczynku” dla satelity na podładowanie baterii. Jednocześnie zmieniły się nieco warunki orbitalne dla PW-Sata i przez kilka tygodni satelita przelatywał nad Polską będąc w cieniu, co z perspektywy energetycznej (brak promieni słonecznych i konieczność polegania na bateriach) nie było optymalne dla energochłonnej operacji rozwinięcia ogona.

W międzyczasie zespół sterujący PW-Satem uruchomił specjalną stronę www dla radioamatorów z całego świata. Dzięki tej stronie radioamatorzy mogą wgrać zarejestrowaną telemetrię satelity oraz ściągnąć program do własnej analizy sygnału. Adres strony to http://www.pw-sat.pl/pw-sat_radio_amateur.

Czy niebawem nastąpi otwarcie ogona satelity? Od dwóch tygodni trwają próby jego otwarcia, co jeszcze się nie udało z uwagi na trudności w komunikacji z satelitą podczas krótkich sesji łączności. Satelita aktualnie znajduje się na orbicie o parametrach około 307 x 1390 km i będzie przebywać w oświetleniu słonecznym w trakcie sesji komunikacyjnych z polskimi stacjami naziemnymi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zespół PW-Sata przygotowuje odpowiedni plan działania na krótkie sesje komunikacyjne (przelot wynosi zaledwie kilka minut), chcąc zmaksymalizować dostępny czas przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego zużycia dostępnej energii. Nie jest to łatwe zadanie – możliwości energetyczne CubeSatów są bardzo ograniczone w porównaniu z większymi satelitami, co oznacza potrzebę bardzo ostrożnego wydawania komend.

PW-Sat to polski projekt edukacyjny, którego głównym celem jest nauczenie studentów budowy oraz przeprowadzania testów i prac z satelitą na orbicie. Zebrane doświadczenie będzie przydatne przy kolejnych projektach satelitarnych – zarówno edukacyjnych, jak i w pełni profesjonalnych.

Comments are closed.