Trzy rozbłyski klasy M (05-06.05.2012)

0

Piątego i szóstego maja 2012 roku grupa na brzegu tarczy słonecznej wygenerowała trzy rozbłyski klasy M. Czy to zapowiedź wyższej aktywności słonecznej w najbliższych kilkunastu dniach?

Od 27 kwietnia Słońce, pomimo obecności dużej ilości obszarów aktywnych, nie wytworzyło żadnych silniejszych rozbłysków. Sytuacja zmieniła się piątego maja 2012, kiedy to bardziej rozbudowany obszar aktywny pojawił się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Obszar otrzymał oznaczenie 1476.

Pierwszy rozbłysk klasy M ten obszar aktywny wygenerował piątego maja. Faza maksymalna tego rozbłysku wyniosła M1.4 i przypadła na godzinę 15:23 CEST. Następnie, już szóstego maja, o godzinie 01:01 przypadła faza maksymalna kolejnego rozbłysku klasy M – tym razem o sile M1.3. Wreszcie, dwie godziny później, o 03:18 CEST, nastąpiła faza maksymalna kolejnego rozbłysku klasy M, wygenerowanego przez tę grupę. Tym razem rozbłysk był klasy M1.1. Ponadto, w międzyczasie ten obszar wygenerował kilkanaście rozbłysków dolnych stanów klasy C. Wszystkie rozbłyski można zobaczyć na zaprezentowanym poniżej nagraniu, uzyskanym z obrazów przesłanych przez sondę SDO.

{youtube}OLa8_PzkxwE{/youtube}
Rozbłyski z grupy plam 1476 – 05-06.2012 / Credits – NASA, SDO,

W ciągu najbliższych dwóch tygodni grupa 1476 będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Jest więc szansa na podwyższoną aktywność i kolejne rozbłyski klasy M.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.