Rozbłysk klasy M1.7 z grupy na krawędzi tarczy słonecznej (16.04.2012)

0

Szesnastego kwietnia grupa plam na krawędzi tarczy słonecznej wygenerowała rozbłysk klasy M1.7. Rozbłyskowi towarzyszył bardzo interesujący koronalny wyrzut masy, zarejestrowany przez kilka sond kosmicznych. Był to pierwszy rozbłysk klasy M od ponad trzech tygodni.

Trwa 24. cykl aktywności słonecznej, który jest wyraźnie słabszy od kilku poprzednich. Wskutek tego rejestruje się mniejszą liczbę obszarów aktywnych oraz silniejszych rozbłysków. Dotychczas, w obecnym cyklu, Słońce wygenerowało jedynie 12 rozbłysków najsilniejszej klasy X. Maksimum cyklu przewidywane jest na początku 2013 roku i może to być najsłabsze maksimum od około stu lat.

Niemniej jednak od czasu do czasu są generowane rozbłyski klas M (klasa “średnia” rozbłysków) oraz X. Ostatni rozbłysk klasy M został wygenerowany ponad trzy tygodnie temu, 23 marca. Na kolejny rozbłysk tej klasy widoczny z Ziemi trzeba było czekać aż do wczoraj, 16 kwietnia 2012.

Szesnastego kwietnia 2012 nienazwana jescze grupa plam na krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi wygenerowała rozbłysk klasy M1.7. Faza maksymalna tego rozbłysku przypadła na godzinę 19:45 CEST. Rozbłyskowi towarzyszył interesujący koronalny wyrzut masy (CME), który obserwowało kilka sond komicznych – między innymi SOHO i SDO. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M1.7 oraz pierwszą część CME, zarejestrowane przez sondę SDO.

{youtube}Cp_vn_pNINo{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.7 z 16.04.2012 / Credits – NASA, SDO,

Jest możliwe, że w następnych kilkunastu dniach wystąpią kolejne rozbłyski klasy M. Wszystko zależy od dalszego rozwoju obszarów aktywnych na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Godzina 19:30 CEST - na 15 minut przed fazą maksymalną rozbłysku / Credits - NASA, SDO

Godzina 20:54 CEST - zdjęcie z sondy SOHO. Na lewo od środka tego obrazu (gdzie znajduje się Słońce) widać wyrzuconą materię podczas opisywanego rozbłysku / Credits - NASA, ESA, SOHO

Comments are closed.