ESA zamyka projekt ESMO

0

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła anulowanie projektu budowy swojego największego edukacyjnego satelity, studenckiego ESMO (European Student Moon Orbiter).

Powodem decyzji ESA jest brak funduszy. Hugo Marée, nowo mianowany dyrektor Biura Edukacyjnego ESA przyznał, że wzrastające wraz z postępami projektu koszty przekroczyły kwotę, jaką Biuro Edukacyjne może przeznaczyć na ESMO.

Jest to wielka strata, tym bardziej że dotychczasowa budowa ESMO, jak na satelitarny projekt edukacyjny przebiegała relatywnie bez problemów. W marcu ESMO przeszło przegląd Preliminary Design Review (PDR), podczas którego zademonstrowano, że satelita jest w stanie spełnić wszystkie cele misji. Finalna prezentacja PDR podsumowująca projekt odbyła się 16 kwietnia. Wzięli w niej udział członkowie departamentu załogowych lotów kosmicznych oraz departamentu techniczno – jakościowego.

Polityka ESA może wydawać się nieco intrygująca, ponieważ niedawno agencja ogłosiła Call dla potencjalnych firm na zarządzanie i budowę satelity ESEO (European Student Earth Orbiter). Budowa ESEO w obecnym kształcie trwa już sporą ilość czasu i zanim projekt przeszedł PDR pojawiło się w nim sporo problemów – m.in. z zamknięciem budżetu energetycznego. Po przeglądzie PDR główny wykonawca satelity, firma Carlo Gavazzi Space zrezygnowała z kontynuacji projektu, a ESA ogłosiła konkurs na nowego wykonawcę.

W ESMO wzięło dotychczas udział 300 studentów z 20 europejskich uczelni, w tym z Polski.

Zobacz również:
Zmiany w projekcie ESMO

(ESA)

Comments are closed.