Wystartował Proton z Intelsatem-22

0

O 14:10 CEST wystartowała rakieta Proton z satelitą Intelsat-22.

W niedzielne popołudnie z kosmodromu Bajkonur wystartowała rosyjska rakieta Proton z geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-22, należącym do jednego z największych operatorów satelitarnych – Intelsat.

Proton-M/Briz-M wystartował planowo o 12:10 GMT. Człon ucieczkowy, pracujący od 11 minuty 16 sekundy lotu, przez 15 godzin będzie wynosił satelitę na orbitę transferową, co jest rekordowym czasem pracy przy tego typu operacji. W tym czasie będzie uruchamiany 5 razy. Tak długi czas pracy członu pozwolił na zwiększenie udźwigu rakiety o około 200 kilogramów. Satelizacja ładunku przewidziana jest na poniedziałek na godzinę 03:40 GMT. Będzie ona oznaczała formalne zakończenie startu rakiety.

Rakieta Proton-M na stanowisku startowym / Credits: Zakłady im. KruniczewaSatelita będzie pracował na pozycji 72oE, skąd będzie świadczył usługi transmisji audio, wideo i połączeń internetowych dla Europy, Afryki i Azji. Będzie wyposażony w 48 transponderów pasma C (obsługa połączeń między Afryką a Azją) i 24 pasma Ku (połączenia między Bliskim Wchodem i Afryką a Europą, oraz i między Azją Południowo-Wschodnią a Afryką)). Statek jest też pierwszym satelitą Intelsatu zawierającym ładunek gościnny. Jest nim ładunek telekomunikacyjny 18 transponderów UHF dla armii Australii, która będzie używała go wraz z armią USA.

Ponad sześciotonowy (6 199 kg) satelita został zbudowany przez koncern Boeinga, w oparciu o platformę BSS-702MP.

Statystyki lotu:

  • 374. start rakiety typu Proton od 1965 roku
  • 71. start rakiety Proton przeprowadzony przez firmę International Launch Services
  • 54. start rakiety Proton-M z członem Briz-M
  • 15. ładunek wyprodukowany przez Boeinga, który wyniosła rakiet Proton firmy ILS
  • 10. satelita Intelsatu wyniesiony rakietą Proton
  • 2. start Protona w 2012 roku

 

Zobacz też:

(SFN, Skyrocket, ILS)

Comments are closed.