O 14:10 CEST wystartowała rakieta Proton z satelitą Intelsat-22.
W niedzielne popołudnie z kosmodromu Bajkonur wystartowała rosyjska rakieta Proton z geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-22, należącym do jednego z największych operatorów satelitarnych – Intelsat.
Proton-M/Briz-M wystartował planowo o 12:10 GMT. Człon ucieczkowy, pracujący od 11 minuty 16 sekundy lotu, przez 15 godzin będzie wynosił satelitę na orbitę transferową, co jest rekordowym czasem pracy przy tego typu operacji. W tym czasie będzie uruchamiany 5 razy. Tak długi czas pracy członu pozwolił na zwiększenie udźwigu rakiety o około 200 kilogramów. Satelizacja ładunku przewidziana jest na poniedziałek na godzinę 03:40 GMT. Będzie ona oznaczała formalne zakończenie startu rakiety.
Satelita będzie pracował na pozycji 72oE, skąd będzie świadczył usługi transmisji audio, wideo i połączeń internetowych dla Europy, Afryki i Azji. Będzie wyposażony w 48 transponderów pasma C (obsługa połączeń między Afryką a Azją) i 24 pasma Ku (połączenia między Bliskim Wchodem i Afryką a Europą, oraz i między Azją Południowo-Wschodnią a Afryką)). Statek jest też pierwszym satelitą Intelsatu zawierającym ładunek gościnny. Jest nim ładunek telekomunikacyjny 18 transponderów UHF dla armii Australii, która będzie używała go wraz z armią USA.
Ponad sześciotonowy (6 199 kg) satelita został zbudowany przez koncern Boeinga, w oparciu o platformę BSS-702MP.
Statystyki lotu:
- 374. start rakiety typu Proton od 1965 roku
- 71. start rakiety Proton przeprowadzony przez firmę International Launch Services
- 54. start rakiety Proton-M z członem Briz-M
- 15. ładunek wyprodukowany przez Boeinga, który wyniosła rakiet Proton firmy ILS
- 10. satelita Intelsatu wyniesiony rakietą Proton
- 2. start Protona w 2012 roku
Zobacz też:
- Intelsat: 6 satelitów w 12 miesięcy!
- Postępują prace nad Intelsatem-22
- Umowa dla Intelsatu w ramach AFRTS
(SFN, Skyrocket, ILS)