Opóźnienie startu misji NuSTAR

0

Start rakiety Pegasus XL z nowym kosmicznym obserwatorium amerykańskiej agencji kosmicznej o nazwie NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) początkowo miał odbyć się na początku marca, jednak na skutek problemów z oprogramowaniem rakiety rozpoczęcie misji zostało znacząco odłożone w czasie.

Inżynierowie dodatkowy czas spożytkują na dodatkowe analizy sprawności komputera pokładowego rakiety Pegasus XL. W czasie przygotowań do startu na początku tego miesiąca okazało się, że komputer może wysyłać błędne komendy do systemów rakiety. Kilka dni temu menedżerowie zadecydowali o przedłużeniu opóźnienia startu misji NuSTAR w związku z zakończeniem aktualnego okna startowego.

Obecnie nie wiadomo kiedy przypadnie kolejny termin startowy. NASA analizuje z przedstawicielami Reagan Test Site na Atolu Kwajalein różne dostępne możliwości. Przewiduje się, że start nastąpi w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Na około tydzień przed wystrzeleniem rakieta wraz ze zintegrowanym już satelitą NuSTAR zostanie przetransportowana z Vandenberg w Kalifornii na Atol Kwajalein, wchodzący w skład amerykańskiego poligonu wojskowego. Pegasus XL zostanie podwieszony pod kadłubem samolotu L-1011 „Stargazer”, który wyniesie i zwolni rakietę na wysokości około 12 km nad oceanem.

NuSTAR będzie obserwował Wszechświat w zakresie wysokoenergetycznego (8-80 keV) promieniowania rentgenowskiego, uwidaczniając w czasie planowanej na 2 lata misji czarne dziury i pozostałości supernowych. Satelita będzie prowadził także badania atmosfery słonecznej i spróbuje zweryfikować jedną z hipotez odnoszących się do ciemnej materii.

(NASA)Testy rakiet na Atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla / Credits: Armia USANuSTAR - podstawowe części satelity, od lewej: zasadnicza część satelity z detektorami, wysięgnik, moduł z elementami optycznymi / Credits: NASA

Comments are closed.