LightSquared bez licencji

0

Federalna Komisja Komunikacji (FCC) nie udzieliła licencji na pracę systemu łączności satelitarnej LightSquared.

Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji, FCC, odpowiednik polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, oświadczyła, że nie zezwoli na świadczenie przez LightSquared, prywatnego operatora pierwszej na świecie telefonii komórkowo-satelitarnej, usług szybkiego internetu, gdyż jego sygnał interferuje z sygnałami systemu GPS.a

Decyzja FCC podważa sensowność jednej z największych prywatnych inwestycji astronautycznych, która do tej pory kosztowała 4 miliardy dolarów amerykańskich. Firma chce do 2016 roku mieć w zasięgu satelitarnego internetu wszystkich Amerykanów.

	 SkyTerra-1 na orbicie okołoziemskiej - wizualizacja / Credits: Boeing, LightSquaredLightSquared musiał kilka lat spędzić na sporach inżynieryjnych i politycznych. W końcu, 21 listopada 2010 roku, wyniesiono satelitę SkyTerra 1, wyposażonego w największą w historii cywilną antenę paraboliczną o średnicy 22 metrów, pracującą w paśmie L. Jednak krótko po starcie, pojawiły się głosy, że sygnał sieci może zakłócać sygnały tworzące system NAVSTAR-GPS – najpopularniejszy na świecie system globalnej nawigacji satelitarnej. Gdyby tak było, działanie systemu mogłoby wpłynąć na sygnały używane codziennie przez miliony pojazdów lądowych, powietrznych i morskich, i innych urządzeń, na całym świecie. W styczniu 2011 FCC wydało warunkowe pozwolenie na działanie sieci (docelowo 40 000 stacji), przede wszystkim w zakresie części komórkowej.

W tym roku, 14 lutego, Komisja otrzymała od Narodowego Zarządu Telekomunikacji i Informacji (NTIA) wyniki jej ekspertyz nad wpływem na sygnał GPS. Odmowa przyznania licencji jest jej skutkiem. “NTIA, agencja federalna zajmująca się koordynacją pasm częstotliwości dla potrzeb wojskowych i rządowych, stwierdza, że nie ma obecnie praktycznego sposobu zapobieżenia potencjalnym interferencjom”, przekazał we wtorkowym oświadczeniu rzecznik FCC, Tammy Sun. “Oznacza to, że Komisja nie zniesie zakazu działania LightSquared. W zgodzie z informacjami od NTIA międzynarodowe biuro Komisji proponuje uchylić warunkowe pozwolenie i zawiesić na czas nieokreślony licencję dla naziemnego segmentu LightSquared.”

Dzień później, w środę, LightSquared wydało oświadczenie w którym zapowiada, że wejdzie w spór z decyzją FCC. Firma rozwijała swoją infrastrukturę zgodnie z regulacjami FCC, która to wydała pozwolenie na budowę sieci w 2005 roku. “Za pozwoleniem rządu, LightSquared zaczęło inwestować miliardy dolarów w amerykańską infrastrukturę, nie prosząc o żadne pieniądze od amerykańskich podatników”. “Wczoraj, po tym jak LightSquared wydało niemal 4 miliardy USD, FCC zmieniło zdanie. To druzgocący cios dla prywatnej przedsiębiorczości i dla zaufania w procesy decyzyjne FCC.”

LightSquared działa pod presją czasu, gdyż jest związana umową na dostawy telefonii 4 generacji i internetu LTE dla jednego z amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych Sprint.

Zobacz też:

(SFN, FCC, LightSquared)

The Federal Communications Commission announced this week it will prohibit LightSquared, a private mobile broadband satellite operator, from beginning service of a high-speed Internet network because it interferes with critical GPS navigation signals.

Comments are closed.