Cykl spotkań astronomicznych w Krakowie (zima – wiosna 2012)

0

W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie rozpoczyna się cykl comiesięcznych spotkań pod wspólnym hasłem “Odkrywamy Wszechświat”.

Poprowadzi je pan Władysław Gorgoń, nauczyciel fizyki i astronomii, wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, założyciel i przez 20 lat opiekun koła astronomiczno-astronautycznego „KOMETA”, w ramach którego prowadził zajęcia obserwacyjne w kopule dawnego Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul. Kopernika w Krakowie, organizator wakacyjnych obozów astronomicznych dla młodzieży.

Prelekcje będą się odbywały w trzecie wtorki miesięcy o godzinie 18.30. Przeznaczone są zarówno dla zupełnie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii i astronautyki. Niektórym spotkaniom mogą towarzyszyć pokazy nieba, o ile pogoda dopisze. Jeśli przy okazji utworzy się w Dworku ekipa stałych bywalców, to być może będzie to początek jakiegoś nowego koła astronomicznego. Wszystko zależy od frekwencji i zainteresowania uczestników!

Warto pamiętać, że odbywały się tu już wykłady popularnonaukowe, m. in. z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii, a także pokazy nieba i wystawy fotografii z wypraw na zaćmienia Słońca. Artykuły o tematyce kosmicznej pojawiają się też w wydawanym przez CKDB kwartalniku „Dworzanin”.

Pierwsze spotkanie, zatytułowane “Księżyc i Merkury – kamienne globy ciągle poznawane” odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.30. WSTĘP WOLNY!!!

Jeśli nie nastąpią żadne nieprzewidziane zmiany, to harmonogram na kolejne miesiące będzie wyglądał następująco:

  • 20 marca: “Mars i Wenus – rodzeństwo naszej Ziemi”
  • 17 kwietnia: “51 lat załogowych lotów kosmicznych – jak to się zaczęło?”
  • 15 maja: “Tajemniczy świat Jowisza i jego księżyców”
  • 19 czerwca: “Saturn, Uran i Neptun – gazowe kule, ich pierścienie i księżyce”

Miejsce spotkań to sala teatralna Dworku Białoprądnickiego (w Oficynie Wschodniej), przy ul. Papierniczej 2 (rejon ul. Opolskiej na wysokości wylotu Prądnickiej). Zapraszamy!!!

Linki:
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” – strona główna
Program imprez CKDB
Kwartalnik “Dworzanin”
Mapa lokalizacji

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Michałowi Korpantemu za przesłany tekst.

Comments are closed.