Landsat-5 nadal nie pracuje

0

USGS przedłuża o kolejne 90 dni zawieszenie obserwacji przez satelitę Landsat 5.

Amerykańskie służby geologiczne 16 lutego wydały oświadczenie w którym informują, że przerwa w obserwacjach wykonywanych przez satelitę Landsat 5 zostaje przedłużona o kolejne 90 dni. Kontrolerzy lotu przez ten czas będą szukać metod na wznowienie pracy statku.

Landsat 5 nie pracuje od połowy listopada, gdy jeden z elementów elektronicznych przyrządu Thematic Mapper (TM) zaczął wykazywać oznaki niechybnego uszkodzenia. Ponieważ do tej pory nie udało się uruchomić elementu zapasowego, inżynierowie szukają innych możliwości ponownego przywrócenia działania statku.

“Wyzwanie jakim jest próba przywrócenia działania uszkodzonego, 30-letniego elementu w bezzałogowym satelicie orbitującym ponad 600 kilometrów nad Ziemią, jest, delikatnie mówiąc, deprymujące” – powiedziała dyrektor USGS Marcia McNutt. “Bez względu na to czy Landsat 5 zbierze jeszcze jakieś dane, to i tak przekroczył wszelkie oczekiwania wobec niego”.

Jeśli nie uda się poprawić parametrów pracy przyrządu TM, będzie on mógł pracować jeszcze przez krótki okres czasu. W takim wypadku priorytetem mają być obserwacje zmian wegetacji na północnej półkuli.

W międzyczasie USGS szuka również możliwości przywrócenia działania innego przyrządu Landsata 5, mianowicie instrumentu MSS (Multispectral Scanner), wyłączonego już kilka lat temu. MSS wykonuje obrazy o rozdzielczości 80 metrów w czterech pasmach, wykorzystując inne podzespoły niż TM. Uruchomienie MSS zapewniłoby chociaż częściową kontynuację zbieranych danych w przypadku całkowitej awarii TM. Póki co nie jest jeszcze znany obecny stan MSS ani techniczne możliwości odbioru danych z niego.

1 marca minie 28 lat od wystrzelenia Landsata 5. Statek przebywa w trybie bezpiecznym. Jednocześnie z pracami nad przywróceniem go do działania, USGS przygotowuje się też na konieczność zakończenia misji. Jeśli nie uda się uruchomić ani przyrządu TM ani MSS, kontrolerzy muszą być gotowi na wyłączenie statku i obniżenie jego orbity, aby szybciej ponownie wszedł w atmosferę i uległ zniszczeniu.

USGS posiafa jeszcze drugiego satelitę, Landsat 7. Wyniesiony 16 kwietnia 1999 roku statek, który miał pracować 5 lat, nadal zbiera dane, ale też doświadczył usterki ograniczającej jego możliwości. W styczniu 2013 roku ma zostać wyniesiony satelita Landsat Data Continuity Mission, nazywany również Landsat 8.

Zobacz też:

(USGS)

Comments are closed.