Malta podpisała umowę o współpracę z ESA

0

Dwudziestego lutego 2012 roku przedstawiciele rządu Malty podpisali umowę o współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Rozmowy pomiędzy Maltą a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) zostały zainicjowane w 2004 roku poprzez maltańską ambasadę w Paryżu. Partnerem ESA w rozmowach była maltańska Rada ds. Nauki i Technologii.

Priorytetem dla Malty są zagadnienia związane z telekomunikacją, technologiami satelitarnymi oraz m.in. nanotechnologiami oraz systemami mechanicznymi. Jednocześnie maltańscy stażyści zostaną wysłani do różnych placówek ESA do uczestniczenia w różnych projektach.

Umowa o współpracy jest pierwszą z serii umów, które mogą doprowadzić do pełnej integracji z ESA. W zależności od zainteresowania rządu danego państwa ten proces integracji może się zatrzymać na jakimś etapie – tak jak to nastąpiło w przypadku Węgier, u których kończy się właśnie już druga tura programu PECS.

W tej chwili ESA ma podpisane różne umowy o współpracę z prawie wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Jedyny kraj, który nie podpisał jeszcze umowy z ESA to Bułgaria. Trwają jednak rozmowy na ten temat i jest możliwe, że już niebawem Bułgaria podpisze pierwszą umowę o współpracę z ESA.

(ESA)

Comments are closed.