‘Delta Mariner’ uderzył w most

0

Statek “Delta Mariner” dowożący elementy rakiet Delta IV i Atlas V na Florydę i do Kalifornii zderzył się z mostem.

Statek oceaniczny “Delta Mariner”, transportujący człony rakiet Delta IV i Atlas V z fabryki w Alabamie do dwóch głównych amerykańskich kosmodromów na Florydzie (Stacja Sił Kosmicznych Cape Canaveral) i w Kalifornii (Baza Sił Powietrznych Vandenberg), uderzył w miniony czwartek w most drogowy przebiegający nad jeziorem Kentucky i rzeką Tennessee, w ciągu autostrady nr 68. Zderzenie spowodowało całkowite zniszczenie przęsła mostu Eggner’s Ferry, otwartego do użytku w 1932.

Do zdarzenia doszło na rzece Tennessee o 20:15 czasu środkowoamerykańskiego (02:15 GMT), gdy statek przewoził części rakiet z fabryki Decatur (Alabama) na przylądek Canaveral.

Zbliżenie zniszczonego przęsła zalegającego na kadłubie statku Delta Mariner / Credits: Daniel Richardson, US Fish & Wildlife Agency ServiceUnited Launch Alliance, operator rakiet Atlas V, oświadczyła, że “na Marinerze i moście nikt nie został ranny. Wstępna inspekcja wykazała, że przewożony ładunek nie został uszkodzony”. “Delta Mariner” należy do firmy Foss Marine, która również go obsługuje. Ładunkiem w rejsie był pierwszy stopień rakiety Atlas V i człon Centaur przeznaczony dla wojskowego satelity AEHF-2, którego start zaplanowano na kwiecień, oraz łącznik międzystopniowy dla satelity NASA Radiation Belt Storm Probes, ze startem zaplanowanym na sierpień.

ULA uważa, że na razie żaden z tych dwóch startów nie będzie opóźniony. Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku prowadzi straż przybrzeżna. Według lokalnym mediów w trakcie zderzenia mostem poruszały się samochody, ale nikt nie został ranny.

“Delta Mariner” to statek typu ro-ro (roll-on roll-off), długi na 95 metrów i szeroki na 15 metrów, zwodowany w 2002 roku. Ma wyporność 3950 ton i prędkość podróżną 8,7 węzła.

(SFN, NBC)

Comments are closed.