BRITE-PL Lem – testy termiczno-próżniowe

0

W dniu 16 stycznia 2012 roku rozpoczęły się testy termiczno-próżniowe satelity BRITE-PL Lem. Testy potrwają około dziesięciu dni.

Trwają prace nad pierwszymi polskimi satelitami naukowymi BRITE-PL. Pierwszy z tych satelitów – Lem – od końca listopada jest już złożony. Kolejnym etapem prac po złożeniu są testy.

W poniedziałek (16.01.2012) rozpoczęły się testy termiczno-próżniowe satelity Lem. W trakcie tych testów, które potrwają około dziesięciu dni, zweryfikowane zostaną charakterystyki sondy w warunkach próżni i zmian temperatury, jakich się można spodziewać podczas operacji na orbicie. Jest to ważny etap testów satelity – przeprowadzona zostanie analiza uzyskanych wyników, między innymi w poszukiwaniu potencjalnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas operacji na orbicie. Dzięki temu zespół budujący i testujący satelity BRITE-PL zweryfikuje dotyczasowe dane, wyszuka potencjalne błędy lub anomalie oraz dokona ewentualnych modyfikacji systemów.

Po testach termicznych powinno dojść do testów EMC (electromagnetic compatibility) oraz tzw. Open Field Test, które zweryfikuje działanie i charakterystykę teleskopu zamontowanego na pokładzie Lema oraz systemu komunikacji ze stacją naziemną.

(CBK PAN)

Comments are closed.