Fobos-Grunt nie utrzymuje pozycji

0

Zdjęcia satelity wskazują, że rosyjski statek nie utrzymuje pozycji. Stacji naziemnej na Wyspach Kanaryjskich nie udało się nawiązać kontaktu z sondą Fobos-Grunt.

W środę pojawiło się pierwsze zdjęcie statku wykonane z Ziemi. Autorem jest obserwator satelitów Ralf Vandenbergh. Widać na nim rozłożone panele ogniw słonecznych. Analiza zdjęcia dostarcza jednak informacji, że statek nie utrzymuje pozycji względem Słońca – panele nie są do niego skierowane prostopadle.

Potwierdzałoby to wcześniejsze przypuszczenia wyjaśniające urywany kontakt z sondą. Statek rozładował swoje baterie, a chaotyczna pozycja w stosunku do Słońca pozwala je ładować w sposób nieprzewidywalny. Pociąga to za sobą niemożliwe do przewidzenia momenty włączania i wyłączania się sondy.

Fobos-Grunt w pozycji orbitera Marsa / Credits: RoskosmosNa niepowodzeniu spełzły również środowe próby nawiązania łączności przez europejską stację naziemną na Wyspach Kanaryjskich. Piętnastometrowa antena stacji w Maspalomas, po odpowiednich przeróbkach nadajnika, próbowała nawiązać łączność wczoraj popołudniu, ale bez powodzenia. Nie spodziewano się sukcesu, gdyż nie do końca przeprowadzone przeróbki sprzętu zaowocowały sygnałem słabej mocy.

Kolejne próby przewidziane są na dziś, 1 grudnia, na godzinę 16:50 czasu moskiewskiego.

Według Dowództwa Sił Strategicznych USA orbita satelity Fobos-Grunt, na dzień 29 listopada na godzinę 03:03 GMT, miała parametry: perygeum 209,75 km, apogeum 309,19 kilometra.

Zobacz też:

(RIA Nowosti)

Comments are closed.