Udany start rakiety Proton-M z AsiaSat-7

0

W dniu 25 listopada 2011 roku, o godzinie 20:10 CET nastąpił start rakiety Proton-M z górnym stopniem Briz-M. Na pokładzie tej rakiety znalazł się komercyjny satelita telekomunikacyjny AsiaSat-7. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

AsiaSat-7 to satelita, który będzie oferować szereg usług telekomunikacyjnych dla ponad 50. krajów azjatyckich. Masa AsiaSat-7 to około 3800 kg a przewidywany okres służby to 15 lat. Wykonawcą tego satelity jest Space Systems/Loral dla firmy Asia Satellite Telecommunications Company Limited z siedzibą w Hongkongu.

Około 9 godzin i 15 minut po starcie AsiaSat-7 powinien oddzielić się od górnego stopnia Briz-M, na eliptycznej orbicie o parametrach około 13800×35580 km. Następnie satelita o własnych siłach dotrze na orbitę geostacjonarną, do punktu 105,5 stopnia szerokości wschodniej.

Dzisiejszy start rakiety Proton jest ósmym startem tego nośnika w tym roku. Jest to jednocześnie piąty start obsługiwany przez firmę International Launch Services (ILS) – komercyjnego operatora Protona.

(PFA)

Comments are closed.