Pierwsza faza testów Robotic Lunar Lander zakończona

0

NASA z powodzeniem zakończyła ostatni w tym roku test manewrowy zautomatyzowanego lądownika księżycowego (Robotic Lunar Lander). Prototyp, po serii testów wznoszenia i lądowania, które odbyły się w przeciągu października tego roku, ostatecznie osiągnął wysokość 30,5 metra.

Testy odbyły się w Redstone Test Center, ośrodku do badań napędów, mieszczącym się w U.S. Army Redstone Arsenal w Huntsville, Alabama. Lądownik, ochrzczony imieniem „Mighty Eagle” pokonywał coraz większe wysokości. Zaczynał od około 1 metra, następnie wzniósł się na ponad 9 metrów, by zakończyć całą serię 30,5 metrowym wzniesieniem i bezpiecznym lądowaniem.

Cała operacja przebiegała automatycznie, bez ingerencji obsługującej kadry inżynierów. Mighty Eagle, w ciągu 30 sekund osiągnął wysokość 30 metrów, wybrał odpowiednie miejsce do lądowania i utrzymując równowagę bezpiecznie osiadł na powierzchni. Manewr będzie służył w przyszłości omijaniu przeszkód i wybieraniu dogodnego miejsca na lądowisko na obcych ciałach niebieskich.

Warto nadmienić, że zespół pracujący nad lądownikiem zdołał w przeciągu dwóch lat od fazy pierwszych koncepcji, przejść do zaawansowanych testów, w których znaczącą rolę odgrywały nie tylko systemy napędowe, ale także czujniki i zawieszenie (w trakcie lądowania) i systemy wspomagające osiadanie w warunkach braku atmosfery, gdzie rozwiązania w stylu spadochronów nie wchodzą w rachubę.

Testom poddano także oprogramowanie, odpowiedzialne za pokładowe czujniki i bezpieczeństwo ruchu. Komputer pokładowy obsługuje 16 silników. Jeden główny, przeciwstawiający się sile grawitacji i 15 pulsacyjnych, które korygują lot. Silniki zasilane są 90 procentowym nadtlenkiem wodoru.

Mighty Eagle jest niewielkim urządzeniem, o wysokości około 1,2 i średnicy około 2,5 metra. Waży około 315 kilogramów (700 funtów). Lądownik może w przyszłości operować nie tylko na Księżycu, ale także na innych, niewielkich ciałach Układu Słonecznego – na planetoidach lub na Merkurym.

Kolejna faza testów Robotic Lunar Lander rozpocznie się na wiosnę, kiedy warunki pogodowe będą łagodniejsze. Sprawdzone zostaną przede wszystkim systemy nawigacji.

Opracowaniem i integracją prototypu lądownika zajmują się: Robotic Lunar Lander Development Project w Marshall Center; Johns Hopkins Applied Physics Laboratory; Von Braun Center for Science and Innovation włączając w to Science Applications International Corporation, Dynetics Corp., Teledyne Brown Engineering Inc., Millennium Engineering and Integration Company z Huntsville.

{youtube}YFnifUXccg0{/youtube}

Robotic Lunar Lander w trakcie testów wznoszenia i lądowania. Lądownik osiągnął wysokość 100 stóp (ok. 30,5 m). Credits: NASA

 

Źródło: NASA

Comments are closed.