Na widocznej z Ziemi stronie Słońca pojawił się rozbudowany aktywny obszar, który otrzymał numer 1193. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin ta grupa wyzwoliła kilka rozbłysków klasy M, z których dwa najsilniejsze to M4.3 (z drugiego listopada) oraz M2.5 (z trzeciego listopada). Czy to zapowiedź dalszych silniejszych rozbłysków?
Od czasu rozbłysków klasy M z 21 i 22 października 2011 roku aktywność słoneczna utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie. Sytuacja zmieniła się 31 października, gdy nadchodzący rozbudowany obszar aktywny wywołał dwa rozbłyski klasy M (M1.1 i M1.4), jeszcze zanim pojawił się po widocznej z Ziemi stronie Słońca.
Ten obszar zaczął być widoczny z Ziemi w dniu 1 listopada i otrzymał numer 1193. W dwóch kolejnych dniach ta grupa wyzwoliła dwa silniejsze rozbłyski klasy M. Drugiego listopada nastąpił rozbłysk klasy M4.3 (maksimum o 23:01 CET) a dzień później klasy M2.5 (maksimum o 12:11 CET). Ten drugi rozbłysk wywołał niewielki koronalny wyrzut masy (CME), który prawdopodobnie nie był skierowany w Ziemię.
{youtube}LFaIm0_cfhA{/youtube}
Rozbłysk klasy M4.3 – 02.11.2011 / Credits – SDO, NASA, camillasdo
W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin grupa 1193 będzie przesuwać się w kierunku środka tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Jakiekolwiek wygenerowane CME mogą być skierowane ku naszej planecie.
(SDO)