Solar Orbiter poleci z polskim udziałem!

0

Europejska Agencja Kosmiczna dała zielone światło do realizacji misji Solar Orbiter. Misja w stronę Słońca będzie miała również polski udział!

Solar Orbiter (SOLO) to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na orbitę bliską Słońcu. Będzie pierwszą sondą, która zbliży się do biegunów Słońca i ma być pierwszym statkiem, który będzie okrążał Słońce po orbicie synchronicznej, co pozwoli na obserwacje tych samych regionów Gwiazdy Dziennej przez kilkanaście dni.

Sonda ma zostać wysłana na orbitę mniejszą od Merkurego w 2017 roku, amerykańską rakietą Atlas V lub europejską Ariane 5. Podróż tam zajmie około 3 lat. Wejście na orbitę o nachyleniu 30o zapewni kilkukrotny manewr asysty grawitacyjnej z udziałem Wenus. Statek będzie mierzyć parametry wiatru słonecznego, pola magnetyczne i elektryczne heliosfery, czy też cząstki energetyczne.

Statek będzie wykorzystywał wiedzę i osiągnięcia technologiczne zebrane przez ESA przy budowaniu sondy BepiColombo, która niedługo zostanie wysłana do badań Merkurego.

Szczególną informacją jest to, że ta wyjątkowa misja odbędzie się z udziałem polskich naukowców. Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Wkrótce opublikujemy więcej informacji o udziale CBK PAN w projekcie sondy Solar Orbiter.

Zobacz też:

Źródło: ESA, CBK

Redakcja dziękuje p. Konradowi Skupowi za przesłaną informację.

Comments are closed.