ESA ogłosiła nabór do Drop Your Thesis 2012

0

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła nabór do udziału w przyszłorocznym programie  Drop Your Thesis. Termin zgłoszeń mija 13 lutego 2012 r. Program umożliwia kilkukrotne przeprowadzenie własnego doświadczenia w warunkach kilku sekundowej mikrograwitacji. Drop Your Thesis jest dostępny dla zespołów składających się ze studentów studiów magisterskich i doktoranckich.

Warunki nieważkości są osiągane poprzez zrzucenie eksperymentu z wieży ZARM Drop Tower w Bremie, w Niemczech. Czas trwania mikrograwitacji dochodzi do 9.3 sekund, a jej wartość (10-6 g) jest lepsza od osiąganej podczas lotów parabolicznych, a nawet od panującej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaletą korzystania z wieży jest również, w razie konieczności, błyskawiczny dostęp do eksperymentu.

Ośrodek ZARM, położony przy Uniwersytecie w Bremie, jest jednym z najbardziej nowoczesnych w Europie. W jego skład, oprócz wieży, wchodzi wieża oraz szereg laboratoriów i warsztatów.

Zgłoszenia

Członkowie drużyny w czasie składania zgłoszenia muszą mieć od 18 do 28 lat i być studentami studiów dziennych lub doktorantami kierunków związanych z eksperymentem, ponadto pochodzić z uczelni położonych w krajach członkowskich ESA, PECS lub Kanady. W przypadku krajów PECS (w tym Polski) wymagane jest oświadczenie wsparcia aplikacji przez krajową delegację.

Zwycięska drużyna zostanie wyłoniona przez komitet ekspertów i przeprowadzi swoje doświadczenie na jesieni 2012 roku podczas trzytygodniowej kampanii w Bremie. Podczas opracowywania eksperymentu zespół będzie miał do dyspozycji pomoc ekspertów z ESA, ZARM oraz ELGRA (European Low Gravity Research Association).

Drop Your Thesis jest obok Spin Your Thesis najnowszym skierowanym do studentów projektem edukacyjnym ESA. W 2012 roku odbędzie się jego 4. edycja.

Więcej informacji na stronie programu Drop Your Thesis.

Źródło: ESA

ZARM Drop Tower/ Credits-ESA

Kapsuła, w której umieszczane są eksperymenty/ Credits-ESA

Comments are closed.