PW-Sat: integracja modelu lotnego

0

Już w najbliższy piątek (07.10.2011) powinno dojść do integracji modelu lotnego pikosatelity PW-Sat. Będzie to pierwsza integracja PW-Sata zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Trwają prace nad studenckim CubeSatem o nazwie PW-Sat. W czerwcu wspominaliśmy o testach i wstępnej integracji PW-Sat. Wówczas wydawało się, że już w sierpniu dojdzie do wysyłki tego pikosatelity do Holandii, do ośrodka ESTEC należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednakże wskutek opóźnienia pierwszego startu nowej europejskiej rakiety Vega (prawdopodobnie do stycznia 2012), zespoły budujące pikosatelity dostały nieco dodatkowego czasu na testy i weryfikację.

W najbliższych dniach model lotny pikosatelity PW-Sat powinien zostać złożony według wymaganych procedur. Model lotny to ten, który zostanie umieszczony na orbicie. Jest to pierwsza taka integracja modelu lotnego tego pikosatelity i potrwa ona kilka godzin. Następnie, PW-Sat zostanie ponownie rozłożony.

Jest możliwe, że w najbliższy poniedziałek (10.10.2011) dojdzie do drugiej pełnej integracji modelu lotnego, w trakcie której powinny zostać zainstalowane wszystkie końcowe podzespoły pikosatelity oraz zostanie użyty specjalny klej. Po tym etapie powinno dojść do serii testów PW-Sata, a następnie wysyłki do ESTEC w Holandii.

W tej chwili nie jest znana data startu rakiety Vega i tym samym data umieszczenia PW-Sata na orbicie. Jest jednak możliwe, że w ciągu najbliższych kilku tygodni ESA poda datę startu do publicznej wiadomości.

(MUrb)

Comments are closed.