Układ Kepler-18

0

Dziś poinformowano o detekcji ciekawego układu planetarnego, wykrytego przez kosmiczny teleskop Kepler. Układ został nazwany Kepler-18. W tym układzie wykryto trzy egzoplanety, z których najmniejsza ma masę około 6,9 razy większą od Ziemi.

Trzy nowe egzoplanety otrzymały oznaczenia Kepler-18 b, Kepler-18 c i Kepler-18 d. Są to planety pozasłoneczne, które krążą bardzo blisko swej gwiazdy macierzystej – odpowiednio zaledwie około 6,7, 11,3 i 17,6 milionów kilometrów. Masy tych obiektów wyznaczono na około 6,9, 17,1 i 16,5 mas Ziemi. Oznacza to, że Kepler-18 b jest skalistym obiektem typu “super-Ziemia” a Kepler-18 c i Kepler-18 d to tzw. “gorące Neptuny”. Gwiazda macierzysta ma masę i promień zbliżoną do naszego Słońca.

Wszystkie trzy obiekty krążą blisko swej gwiazdy macierzystej – między innymi dlatego możliwe było ich szybkie wykrycie za pomocą teleskopu Kepler (większe prawdopodobieństwo rejestracji tranzytu). Jest to ciekawy, “miniaturowy” układ, w którym zmiany orbit mogą zachodzić dynamicznie.

Wraz z detekcją układu Kepler-18 lista znanych i potwierdzonych egzoplanet wzrosła do 690. obiektów.

(EPE)

Comments are closed.