Start rakiety Minotaur IV z satelitą wojskowym TacSat 4

0

Dziś po południu, z bazy znajdującej się na wyspie Kodiak na Alasce, wystartuje rakieta nośna Minotaur IV z technologicznym satelitą telekomunikacyjnym należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych TacSat-4. Urządzenie zostanie wysłane na elipsoidalną orbitę o parametrach 185 na 12000 kilometrów o inklinacji 63.4 stopnia. Lot nastąpi w oknie startowym otwierającym się o godzinie 17:49 CEST, które trwać będzie godzinę.

Satelity TacSat (Tactical Microsatellite) powstały w ramach programu INP (Innovative Naval Prototype), który rozpoczął się jako odpowiedź na uchwaloną w 2005 roku politykę kosmiczną Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która położyła większy nacisk na potrzebę nowych inwestycji w badania naukowe i rozwój technologiczny.

Wiele z zainstalowanych podzespołów zainstalowanych na najnowszym urządzeniu – TacSat-4 – zostanie wysłanych w celu przetestowania nowych koncepcji oraz ich funkcjonalności. Należy do nich między innymi antena pasma UHF o średnicy 3.6 metra, pozwalająca na bezpośredni kontakt z żołnierzami, wyposażonymi w obecnie dostępne radia. Wydłużona orbita, ale o apogeum znacznie niższym od orbity geostacjonarnej pozwoli na nawiązanie dwugodzinnej sesji łączności do trzech razy w ciągu doby.

Satelita przetestuje zaawansowany system kontroli temperatury oparty o system rurek ‘heat-pipe’, a także miniaturowy zestaw dziesięciu transponderów pasma UHF. Misja będzie także testem platformy systemowej nowego satelity.

TacSat-4 należy do kategorii lekkich urządzeń – jego waga nie przekracza 460 kilogramów, z czego wspomniana platforma systemowa posiada masę 270 kilogramów. Satelita został wyposażony w dwa rozkładane skrzydła ogniw fotowoltaicznych, generujących około 1 kW energii elektrycznej.

Do wystrzelenia satelity posłuży czterostopniowa rakieta nośna Minotaur IV, oparta o wycofane stopnie rakiet balistycznych Peacekeeper. W zależności od wersji może być ona wyposażona w różne silniki trzeciego stopnia, do których należy Orion 38 (Minotaur IV) lub Star 48 (Minotaur IV+). W obecnej misji użyta zostanie druga konstrukcja – będzie to zarazem pierwszy lot rakiety Minotaur w tym wariancie. Do tej pory odbyły się cztery loty tego systemu nośnego – w dwóch przypadkach były to jednak starty tzw. wersji Lite, a więc pozbawionej czwartego stopnia. W obu testowano eksperymentalne pojazdy hipersoniczne HTV.

Start będzie można obejrzeć w Internecie dzięki serwisowi SpaceflightNow.

(ONR)

Montaż satelity TacSat-4 w Laboratorium Badawczym Marynarki Wojennej USA (Donna McKinney, US Naval Research Lab)

Comments are closed.