Pierwszy lot rakiety Minotaur IV+ zakończony sukcesem

0

Dziś o godzinie 17:49 CEST z kosmodromu położonego na Wyspie Kodiak wystartowała rakieta nośna Minotaur IV+, która wyniosła na orbitę amerykańskiego, wojskowego satelitę telekomunikacyjnego TacSat 4. Był to pierwszy lot rakiety tego typu.

Misja przebiegła bez problemów i już około 28 minut po starcie TacSat 4 został uwolniony na właściwej orbicie operacyjnej. Urządzenie stanowi część amerykańskiego programu Marynarki Wojennej (US Navy), który ma na celu rozwój nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych do zastosowania w programach wojskowych. Z tego względu TacSat został wyposażony w antenę o średnicy nieco ponad 3.5 metra, a także zestaw 10 transponderów pasma UHF. Stanowią one główne elementy systemu, który zapewnić ma łączność z siłami naziemnymi, wyposażonymi jedynie w obecnie wykorzystywane radia przenośne.

Użyta rakieta Minotaur IV+ została zbudowana przez firmę Orbital na podstawie wycofanych rakiet balistycznych Peacekeeper oraz dodatkowego stopnia napędowego, który w tym przypadku został wyposażony w silnik na paliwo stałe Star 48.

{youtube}Gxv3cVG0re8|500|284{/youtube}
Start rakiety Minotaur IV+ z satelitą TacSat 4
(Youtube/)

Miejscem startu był wspomniany kompleks wyrzutni położony na Wyspie Kodiak na Alasce, który zarządzany jest przez Alaska Aerospace Corporation, ustanowioną przez władze stanowe.

(AAC)

Comments are closed.