NASA testuje silnik rakietowy J-2X

0

Wczoraj, 28 września, w Centrum Kosmicznym im. Johna Stennisa znajdującym się w stanie Mississipi odbył się 40-sekundowy test ogniowy silnika rakietowego nowej generacji, noszącego oznaczenie J-2X i będącego rozwinięciem i jednocześnie spadkobiercą silników J-2, wykorzystywanych w trakcie amerykańskich lotów księżycowych w ramach programu Apollo. Nowy silnik będzie pełnił kluczową rolę w realizacji nowego programu załogowej rakiety nośnej SLS, której pierwszy lot testowy zaplanowany jest na rok 2017.

Nowa konstrukcja opracowywana jest przez firmę Pratt & Whitney Rocketdyne, będącej w zasadzie podstawowym amerykańskim producentem silników rakietowych. W swojej historii firma zbudowała takie konstrukcje jak H-1, stosowane w rakietach Saturn I, słynne F-1, wykorzystywane w ciężkich rakietach księżycowych Saturn V, czy też SSME, zainstalowane w części ogonowej wahadłowca.

W ramach testu na hamowni silnik został uruchomiony na 40 sekund i przez ten czas pracował z mocą 99% swoich możliwości, co pozwoli na lepsze poznanie jego nowej charakterystyki, zwłaszcza, że od ostatnich prób konstrukcja wzbogaciła się o nowe modyfikacje. Próba pozwoli również na lepsze poznanie zachowania systemów sterowania silnikiem, jego układów zapłonowych oraz przerywających działanie urządzenia.

{youtube}nHho7cdzvsg|500|284{/youtube}
Przebieg 40-sekundowego testu silnika rakietowego J-2X
(JPL/NASA)

Zarówno silniki J-2X dla górnego stopnia, jak i planowane silniki RS-25 D/E dla pierwszego stopnia, wykorzystują kriogeniczne materiały pędne, jakimi są ciekły wodór (LH2) oraz ciekły tlen (LOX) i wspólnie będą zasilać przyszłą ciężką rakietę NASA programu załogowego SLS. Nowy test był kolejnym w całej serii badań, stopniowo przybliżających Rocketdyne do certyfikacji nowej konstrukcji i oddania jej do użytku. W 2010 roku przeprowadzono bowiem testy generatora gazu, który zasilać będzie układy turbopompowe. Następnie wiosną 2011 roku badano funkcjonowanie układu dyszy doprowadzającej gaz do turbopompy. Wreszcie w lipcu bieżącego roku przeprowadzono serię krótkich odpaleń, które pozwoliły na ocenę działania systemu zapłonowego i wstępne poznanie osiągów silnika.

Silniki J-2X są opracowywane w ramach kontraktu dla Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Alabamie. Do próby doszło po dwóch tygodniach od ujawnienia planów NASA, dotyczących budowy systemu transportowego SLS, choć oczywiście prace nad konstrukcją nowych urządzeń trwają od początku programu Constellation, gdy w planie NASA istniała jeszcze budowa rakiet Ares I oraz Ares V.

(NASA)

Comments are closed.