Udany start rakiety Proton z satelitą QuetzSat 1

0

Dokładnie o godzinie 20:32 CEST z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Proton, wynosząc na wstępną orbitę parkingową satelitę telekomunikacyjnego QuetzSat 1, należącego do operatora SES. Był to piąty lot rakiety tego typu w tym roku i 368 lot w całej historii użycia rakiet tej konstrukcji, począwszy od 1965 roku.

Użyta rakieta nośna została wyposażona w stopień napędowy Briz-M, którego zadaniem jest wprowadzenie nowego satelity na właściwą orbitę o perygum 5983 kilometrów przy apogeum 35768 kilometrów. Stopień ten posłuży również do redukcji inklinacji z 51.5 do 18.6 stopnia. Następnie pracę podejmie silnik główny samego satelity. Użyty trzeci stopień Briz-M stanowi tę samą konstrukcję, której awaria przyczyniła się do utraty satelity Express-AM4, co miało miejsce w zeszłym miesiącu.

W chwili pisania tego artykułu operacja zmiany parametrów orbitalnych przy użyciu stopnia Briz-M jest nadal w toku i powinna zakończyć się we wczesnych godzinach porannych. QuetzSat 1 zostanie umieszczony w slocie na pozycji 77 stopni długości geograficznej zachodniej i swoim zasięgiem obejmie tereny Ameryki Centralnej, Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku.

{youtube}Z2k5zkEidRg{/youtube}
Start rakiety Proton z satelitą QuetzSat 1
(Youtube/)

Wystrzelone urządzenie zostało zbudowane przez firmę Space Systems/Loral na bazie platformy systemowej LS-1300. Satelita wyposażony został w 32 transpondery pasma Ku i zaprojektowany jest do typowego, 15-letniego czasu pracy. Do stabilizacji wykorzystuje cztery silniczki plazmowe SPT-100, dysponujące ciągiem 196 Newtonów każdy. Oprócz tego QuetzSat posiada silnik główny R-4D wykorzystujący składniki hipergoliczne – tetratlenek diazotowy (N2O4) oraz monometylohydrazynę (MMH). Całkowita masa satelity wynosi około 5.5 tony.

Pomimo faktu, że QuetzSat 1 został zbudowany dla operatora SES, satelita zostanie przekazany w leasing korporacji EchoStar, która udostępni jego przekaźniki swojemu partnerowi w spółce joint venture – Dish Mexico, świadczącemu usługi DTH (direct-to-home) na obszarze Meksyku. W przyszłości prawdopodobne jest również udostępnienie części zasobów satelity korporacji DISH Network, która wykorzysta go w podobnym celu na obszarze Stanów Zjednoczonych.

(ILS)

Comments are closed.