Wznowienie pracy przez 18-letniego satelitę GPS

0

Po dwóch latach od wycofania z użycia satelita GPS IIA-22 wrócił do czynnej służby. Osiemnastoletni statek musi zastąpić młodszego o trzy lata bliźniaka, GPS IIA-27, gdyż awarii uległ jego zegar.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że pomyślnie przywróciły do pracy satelitę systemu Navstar GPS IIA-22, który został wycofany z użytku dwa lata temu. To druga taka sytuacja w historii systemu NAVSTAR-GPS.

GPS IIA-22 został wysłany w sierpniu 1993. Pracował dłużej niż zakładane 7 lat, bo do 2009 roku. Został wyłączony, aby móc przyjąć do konstelacji satelitę nowej generacji. Osiemnastoletni statek musiał wznowić pracę z uwagi na awarię zegarów na satelicie GPS IIA-27, wysłanym w 1996 roku. Ubytek jednego satelity w konstelacji zmniejszyłby dokładność nawigacji satelitarnej.

Satelita serii GPS IIA na orbicie okołoziemskiej - wizja artystyczna / Credits: USAF, BoeingOperatorzy systemu GPS z II Skrzydła Operacji Kosmicznych (2nd Space Operations Squadron, 2. SOPS) z bazy sił powietrznych Schreiver w stanie Kolorado pomyślnie przywrócili do działania osiemnastoletni statek zbudowany przez Boeinga.

“Czapki z głów przed operatorami, analitykami i personelem wsparcia technicznego wykonawcy satelity. Ich starania i wysiłek sprawił, że 2A-22 jest nadal sprawny, 18 lat po wystrzeleniu”, przekazał w komunikacie podpłk. Dean Holthaus, szef operacji 2. SOPS. Jest to drugi w historii przypadek przywrócenia wygaszonego satelity GPS do służby.

“Zastąpiony statek miał problemy z zegarem wzorcowym”, powiedział kapitan Frankie Reddick, zastępca szefa operacji 2. SOPS. Wzorzec czasu na statkach służących do nawigacji satelitarnej ma fundamentalne znaczenia dla działania GPS i dokładności namierzania. “Gdy zegar zaczął zdradzać oznaki złego działania, inżynierowi wiedzieli już, że nie będzie on zdatny do używania przez odbiorców i trzeba będzie coś zrobić”.

Aby GPS IIA-22 mógł przejąć funkcje GPS IIA-27 GPS, wymagana była zmiana jego pozycji na orbicie. W trakcie manewrów orbitalnych w ostatni wtorek potwierdzono zdatność statku do użytkowania przez użytkowników końcowych.

Źródło: SFN

Comments are closed.