MRO obserwuje marsjański krater i… jaskinię

0

Sonda Mars Reconnaisance Orbiter sfotografowała nietypowy marsjański krater, który wybił sklepienie jaskini, znajdującej się pod nim.

Od kilku lat znamy przykłady marsjańskich jaskiń, które są powiązane z dawną działalnością wulkaniczną. Te jaskinie są tzw. tunelami lawowymi, wyżłobionymi przez niegdyś płynącą podpowierzchniową lawę. Co ciekawe w niektórych miejscach sklepienie tych tuneli lawowych jest wystarczająco cienkie, by doszło do zawalenia np. wskutek procesów erozyjnych. Dzięki instrumentowi wysokiej rozdzielczości o nazwie HiRISE, zainstalowanemu na pokładzie sondy Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) możliwe jest studiowanie wejść do takich marsjańskich jaskiń oraz wyznaczenie takich parametrów jak średnica wejścia czy głębokość tworu.

Na początku tego roku kamera średniej rozdzielczości (CTX) sondy MRO zarejestrowała krater o nietypowym dnie. Krater znajduje się na zboczu marsjańskiego wulkanu o nazwie Pavonis Mons. Następnie HiRISE dokonał obserwacji tego krateru. Okazało się, że wybił on sklepienie tunelu lawowego – tworząc tym samym wejście do marsjańskiej jaskini. Średnica wejścia wynosi około 35 metrów, a głębokość jaskini – około 20 metrów. Jak długi jest tunel lawowy od tego wejścia – tego nie wiadomo, gdyż nie sposób tego zmierzyć za pomocą orbitera. Jest jednak bardzo możliwe, że długość takiej marsjańskiej jaskini lawowej powinno się mierzyć w setkach lub nawet tysiącach metrów.

W dalszej części roku MRO wykona kolejne zdjęcie tego krateru pod innym kątem, co pozwoli na dalsze studia tego niezwykłego obiektu.

(HiRISE)

Comments are closed.