GRAIL na rakiecie nośnej

0

W miniony czwartek podwójna sonda GRAIL została zespolona z rakietą nośna. Start sond GRAIL przewidziany jest na 8 września.

Amerykańskie sondy GRAIL zostały przewiezione z zakładów firmy Astrotech do Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral i umieszczone na rakiecie nośnej Delta II o godzinie 08:45 czasu lokalnego, poinformowała NASA w komunikacie prasowym.

Sondy GRAIL-A i GRAIL-B będą okrążały Księżyc w formacji w celu pomiaru pola grawitacyjnego Srebrnego Globu, co umożliwi poznanie jego struktury wewnętrznej. Kierowniczka naukowa misji, Maria Zuber z MIT, powiedziała: “Zapewniam, że to będzie prawdziwa rewolucja. GRAIL napisze od nowa teorię formowania się Księżyca i naszych początków”.

GRAIL opuszczane na drugi człon rakiety Delta II / Credits: NASA-KSCGdy zakończą się testy sond, przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy statki nie uległy uszkodzeniu po transporcie, tankowaniu i montażu na rakiecie, zamontowana zostanie osłona aerodynamiczna. Kolejny raz statki ujrzą światło dzienne dopiero opuszczając atmosferę Ziemi.

Okno startowe misji będzie trwało od 8 września do 19 października. Każdego dnia start będzie mógł być przeprowadzony w ciągu 39 minut. Pierwsza próba startu będzie mogła odbyć się 8 września 2011, między 08:37 a 09:16 EDT (14:36-15:16 CEST).

Zobacz też:

Sondy GRAIL w trakcie badań księżyca - wizualizacja / Credits: NASAŹródło: NASA

Comments are closed.