Robonauta 2 uruchomiony!

0

22 sierpnia 2011 roku, po długich oczekiwaniach, Robonauta 2 został wreszcie uruchomiony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nastąpiła również publikacja pierwszego zdjęcia z “oczu” Robonauty 2, które prezentujemy w tym artykule.

Robonauta 2 został dowieziony na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w trakcie misji STS-133. Podczas tej wyprawy astronauci nie wypakowali Robonauty 2, choć media na całym świecie spekulowały, że może to nastąpić. Rozpakowanie nastąpiło 18 marca 2011 roku. Wtedy wydawało się, że już w maju uda się uruchomić Robonautę 2 i tym samym rozpoczną się testy. Tak jednak się nie stało – z uwagi na bardzo napięty grafik prac na pokładzie ISS. W maju i w lipcu do ISS zadokowały dwie ostatnie wyprawy wahadłowców – misje STS-134 i STS-135 – a każda z nich dostarczyła na pokład Stacji sporo ładunku, który trzeba było odpowiednio rozlokować. Ponadto trwały również prace nad eksperymentami naukowymi i technologicznymi, także pochłaniające rezydentom Stacji sporo czasu. Z tych powodów uruchomienie Robonauty 2 przesunęło się aż do 22 sierpnia 2011 roku.

Pierwsze uruchomienie Robonauty 2 nie jest pełne – włączona została jedynie elektronika. Robonauta 2 wykonał także pierwsze zdjęcia za pomocą swoich elektronicznych oczu – jedno ze zdjęć szybko przesłano na Ziemię. W momencie uruchomienia Robonauta 2 znajdował się wewnątrz modułu Destiny.

Przez najbliższe tygodnie będą postępować testy Robonauty 2. Prawdopodobnie po około 10 września powinniśmy zobaczyć pierwsze ruchy Robonauty 2. Pierwsze pełne testy mogą nastąpić jeszcze pod koniec tego roku.

(twitter Robonauty, PFA, NASA)

Pierwszy widok Robonauty 2 - 22 sierpnia 2011 roku, wewnątrz modułu Destiny / Credits - NASA

Comments are closed.