Dzień bez plam na Słońcu (14.08.2011)

0

14 sierpnia 2011 roku na tarczy słonecznej widocznej z Ziemi nie można było zaobserwować żadnej aktywnej grupy. W 2011 roku to dopiero drugi taki dzień i wyraźny znak rosnącej aktywności 24. cyklu słonecznego.

9 sierpnia 2011 roku informowaliśmy o najsilniejszym rozbłysku dla obecnego, 24. cyklu aktywności słonecznej. Rozbłysk miał siłę X6.9 i został wygenerowany przez grupę, która wówczas znajdowała się tuż przy zachodnim brzegu widocznej z Ziemi tarczy słonecznej. W ciągu kilku kolejnych dni aktywność słoneczna stopniowo spadała – na tarczy słonecznej pojawiły się jedynie małe plamy, które szybko znikły. Wreszcie 14 sierpnia na widocznej z Ziemi tarczy Słońca nie zaobserwowano żadnej plamy.

Jest to dopiero drugi taki moment w 2011 roku. W całym 2010 roku takich dni było 51, a w 2009 – aż 260. Jest to wyraźny dowód rosnącej aktywności słonecznej, co powinno trwać aż do czerwca lub lipca 2013 roku. W tej chwili prognozy przewidują dość słabe maksimum 24. cyklu, jednak jest dość pewne, że w ciągu najbliższych dwóch lat wystąpi bardzo mało (lub nie wystąpią w ogóle w ogóle) dni bez plam słonecznych. Z tego powodu warto zanotować ostatni dzień bez plam – 14 sierpnia 2011 roku.

Brak plam na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej nie oznacza, że na Słońcu nie było w ogóle aktywnych obszarów. Sondy STEREO Ahead i Behind, obserwujące Słońce około 90 stopni względem naszej planety, zarejestrowały kilka obszarów aktywnych. Dwa z tych obszarów znajdują się blisko wschodniego brzegu tarczy widocznej z Ziemi. 15 sierpnia jedna z tych grup pojawiła się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.