Opóźnienie startu Ariane 5 z ASTRA 1N i BSAT-3c/JCSAT-110R

0

Pierwszego lipca 2011 roku nastąpiło wstrzymanie odliczania do startu rakiety Ariane 5. Kiedy nastąpi kolejna próba startu? W tej chwili data nie jest znana, ale wiadomo, że stanie się to nie wcześniej niż za dwa tygodnie.

Odliczanie do startu rakiety Ariane 5 przebiegało sprawnie aż do momentu na jedną minutę i 47 sekund przed odpaleniem silnika Vulcain. Wtedy to zanotowano problem z zaworem płynnego wodoru po stronie infrastruktury naziemnej – zawór nie zamknął się prawidłowo. Ponieważ w tym momencie odliczania wszystkie procesy są kontrolowane automatycznie, odliczanie do startu zostało wstrzymane. Następnie zegary odliczające zostały zresetowane, a kontrola misji zaczęła analizować problem.

Pierwotnie wydawało się, że możliwe będzie zlokalizowanie problemu w krótkim czasie, zrozumienie jego istoty oraz w konsekwencji wznowienie odliczania. Czas jednak upływał i po około godzinie wydany został komunikat, że rakieta Ariane 5 nie wystartuje w danym okienku startowym. Następnie pojawiła się informacja, że rakieta powróci do hali montażowej, a problem z zaworem zostanie dokładnie przebadany i dokonane zostaną wymagane naprawy.

W tej chwili nie jest znana data kolejnej próby startu, lecz wiadomo, że stanie się to za nie wcześniej niż za dwa tygodnie.

Więcej informacji na temat tego startu można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

(ArianeSpace)

Comments are closed.