Le Bourget 2011 – pierwsza relacja

0

Targi Le Bourget to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dla sektora lotniczego i kosmicznego. W tym roku serwis Kosmonauta.net bierze udział w tym wydarzeniu. Ten artykuł zawiera pierwszą relację z targów lotniczych Le Bourget 2011.

ESA:
Rano 21 czerwca, odbyła się konferencja ESA z udziałem dyrektora tej agencji – Jean-Jacques Dordain’a. Na konferencji dyrektor ESA przyznał, że w tej chwili występuje i w najbliższej przyszłości nadal będzie występować problem efektywnego transportu ludzi i ładunku na ISS. Przyczyną tego problemu jest głównie brak odpowiedniego porozumienia pomiędzy partnerami użytkującymi Stację. Wraz z końcem programu promów kosmicznych po misji STS-135 jedynie Rosjanie będą w stanie dostarczać ludzi na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto, dopóki komercyjni dostawcy (szczególnie Dragon) nie zaczną regularnie dostarczać ładunku na ISS, nie będzie istniał także system sprowadzania cennych próbek na Ziemię. W tej chwili agencje uczestniczące przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie są pewne, czy i kiedy systemy komercyjne będą zdolne choćby do sprowadzania ładunku z ISS, co wprowadza element niepewności w działaniu tego programu.

Kilka godzin później nastąpiło uroczyste podpisane kolejnej umowy na budowę bezzałogowego pojazdu IXV, którego start planowany jest na 2013 rok na pokładzie rakiety Vega. Następnie nastąpiło uroczyste potwierdzenie działania systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) dla zastosowań lotniczych.

W pawilonie Europejskiej Agencji Kosmicznej umieszczono także niepozorną grafikę przedstawiającą koncepcję kolejnej europejskie rakiety nośnej. Koncepcja wydaje się mieć kilka różnych klas nośności – w zależności od umieszczenia (i ilości) rakiet pomocniczych oraz górnego/górnych stopni. Niestety, nie ujawniono żadnych dodatkowych danych na temat tej koncepcji nowej rakiety nośnej.

ArianeSpace:
Na stoisku ArianeSpace przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net spytali o start rakiety Vega. Odpowiedź – w tej chwili jedyne, co można potwierdzić to fakt, że czynione są wszelkie starania, by start odbył się pod koniec tego lub na początku 2012 roku. Wydaje się, że jest to zapowiedź potencjalnych dalszych opóźnień w starcie tej nowej europejskiej rakiety.

RSA:
Władymir Popowkin, nowy dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej, powiedział, że firma Energia RKK nie będzie produkować “innych” Sojuzów TMA dla potrzeb turystyki kosmicznej – przynajmniej w najbliższym czasie. Czy jest to zapowiedź anulowania księżycowej misji turystycznej?

Pozostałe:
Le Bourget to oczywiście nie tylko kosmos – to przede wszystkim lotnictwo. Trwają także pokazy w powietrzu, w szczególności samoloty bojowe prezentują swoje imponujące możliwości manewrowe. Oprócz tego, przeloty największego pasażerskiego samolotu na świecie – Airbusa A380 – prezentują się wyjątkowo efektownie.
Z całego świata (w tym i z Polski) zjechali się przedstawiciele firm przemysłu lotniczego, w tym potentaci tacy jak Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Suchoj, Dassault, Sikorsky czy BAE Systems. Ci ostatni wystawiali samolot Hawk – jeden z niedawnych konkurentów na samolot szkolno-treningowy dla polskich sił powietrznych. Co ciekawe, okazuje się, że Hawk odpadł z tej rywalizacji, gdyż zmieniono wymagania stawiane samolotowi.

Koncepcja nowej rakiety nośnej ESA / Credits - Kosmonauta.net Samoloty F-15E, należące do amerykańskich sił powietrznych / Credits - Kosmonauta.net Airbus A380 tuż przed swoim pokazem / Credits - Kosmonauta.net

Comments are closed.