Koronalny wyrzut masy skierowany w Ziemię (21.06.2011)

0

21 czerwca pomiędzy 03:22 CEST a 06:27 CEST trwał rozbłysk słoneczny, który wygenerował koronalny wyrzut masy (CME). Rozbłysk wygenerowała grupa 1236. Maksymalna siła rozbłysku wyniosła C7.7. CME było skierowane w Ziemię – zetknięcie z ziemską magnetosferą powinno nastąpić nad ranem 24 czerwca.

Rozbłyski klasy C przeważnie nie są opisywane na łamach serwisu Kosmonauta.net – najczęściej ich efekt jest bardzo niewielki. Tym razem jednak można mówić o wyjątku – stosunkowo silny (klasa C 7.7) rozbłysk wygenerował także stosunkowo duże (jak na ten okres cyklu słonecznego) CME. Co więcej, to CME jest skierowane w Ziemię – można się zatem spodziewać około 24 czerwca interakcji z ziemską magnetosferą.

Poniższe nagranie ukazuje CME z dnia 21 czerwca 2011 roku.

{youtube}ePzxjSUtBXU{/youtube}
CME wywołane przez rozbłysk klasy C 7.7 z dnia 21 czerwca 2011 / Credits – NASA, ESA, SOHO,

Czy to CME może wywołać zorze polarne? Jest to dość prawdopodobne, chociaż przewiduje się mocniej widoczne zorze jedynie dla obszarów podbiegunowych. Dziś nastąpiło przesilenie letnie (o godzinie 18:16 CEST) – na obszarach podbiegunowych na półkuli północnej nie występuje noc. Oznacza to, że zorzy z północnej półkuli naszej planety raczej nie da się zaobserwować. Warto jednak zanotować to wydarzenie – w zasadzie od początku marca nie nastąpiło żadne CME, które mogło być skierowane ku naszej Planecie.

Rozbłysk wygenerowała grupa 1236. Oprócz niej na widocznej z Ziemi stronie Słońca przebywa jeszcze tylko jeden obszar aktywny. Dalszy wzrost aktywności słonecznej jest mało prawdopodobny.

Comments are closed.