Rozbłysk klasy M2.5 (07.06.2011)

0

Siódmego czerwca 2011 roku aktywny rejon o numerze 1226 wyzwolił rozbłysk klasy M2.5 oraz stosunkowo silny koronalny wyrzut masy. Ten rozbłysk był najsilniejszy od 10 marca 2011 roku.

Ostatnie tygodnie charakteryzują się niską aktywnością plam słonecznych. Co prawda prawie każdego dnia na naszej Dziennej Gwieździe obserwujemy kilka obszarów aktywnych, jednak najczęściej są to grupy dość słabo rozbudowane. W konsekwencji w ostatnich tygodniach zarejestrowano niewiele większych rozbłysków klasy C lub M.

Siódmego czerwca 2011 roku grupa plam o numerze 1226 wygenerowała rozbłysk klasy M2.5. Maksimum rozbłysku nastąpiło o godzinie 08:41 CEST. Rozbłyskowi towarzyszył stosunkowo silny koronalny wyrzut masy (CME), który nie był skierowany w Ziemię. Poniższe nagranie pokazuje rozbłysk oraz CME, uchwycone przez sondę SDO.

{youtube}jLpdFDGFdak{/youtube}
Rozbłysk i CME z dnia 07.06.2011 / Credits – NASA, SDO,

Dodatkowe obrazy z sondy SOHO pozwoliły na zaprezentowanie rozwoju CME, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

{youtube}jKOMajibOIg{/youtube}
Rozbłysk i CME z dnia 07.06.2011 / Credits – NASA, SOHO, SDO,

W najbliższych kilkunastu dniach prawdopodobnie nie nastąpi rozbłysk o podobnej sile – sondy SOHO i STEREO Behind pokazują jedynie małe obszary aktywne. Jest jednak możliwy szybki i niespodziewany wzrost któregoś z tych obszarów, co mogłoby doprowadzić do wytworzenia bardziej rozbudowanej i aktywnej grupy plam słonecznych.

(NASA, SDO)

Comments are closed.