Obserwatorium Solaris w Opolu

0

„Solaris” to jedno z pierwszych na świecie obserwatoriów astronomicznych zawsze otwartych dla szerokiej publiczności. Zostało wybudowane w 2009 roku na dachu budynku mieszczącego obiekty handlowe w Opolu w celach niekomercyjnych i jest w pełni otwarte na działalność naukową.

Obserwatorium znajduje się na dachu hipermarketu Solaris Center w Opolu, Plac Kopernika 16. Zostało wybudowane dwa lata temu przez firmę Uniwersał z Żywca i jest dziś autonomiczną placówką astronomiczną w fazie intensywnego rozwoju. Obecnie dysponuje następującym sprzętem:

 • dwa główne refraktory: 6 cm do obserwacji Słońca (filtr Coronado H-Alpha 60 mm) oraz 6 cm do obserwacji Księżyca,
 • prowadzenie paralaktyczne GoTo – Celestron CG5 GT,
 • 16-kanałowy GPS,
 • kamera CCD z funkcją Live view,
 • dwa 46” panele LCD jako wyświetlacze,
 • pomieszczenie kontrolne otwarte dla zwiedzających,
 • autonomiczny system monitorujący pogodę i sterujący kopułą (3,2 m).

  Obserwatorium jest dostępne w godzinach otwarcia hipermarketu. Pokój kontrolny znajduje się na 4. piętrze, na które można wjechać windą dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych. Z pokoju kontrolnego można podziwiać obraz Słońca oraz Księżyca, zapoznać się ze wcześniejszymi obserwacjami lub też obejrzeć prezentacje multimedialne o tematyce astronomicznej.

  Planowana jest wzmożona działalność popularyzatorska oraz edukacyjna. Obecne zamierzenia obejmują organizowanie imprez okolicznościowych z prelekcjami specjalistów, warsztatów astronomicznych zakończonych rozdaniem dyplomów oraz ewenementu na skalę światową – akademii astronomicznej, która ma docelowo składać się z całego szeregu wykładów i pokazów.

  Wszelkie propozycje współpracy naukowej oraz rozwoju obserwatorium należy wysyłać używając formularza kontaktowego redakcji, która współpracuje z obserwatorium.

  Strona internetowa obserwatorium: http://www.solariscenter.pl/?page_id=258

  Kopuła obserwatorium na dachu / fot. Aleksander Kurek

  Obserwacje Księżyca / fot. Aleksander Kurek

  Comments are closed.