Blok naukowy na konwencie Opolcon

0

W dniach 13-15 września w Opolu odbędzie się konwent fantastyki Opolcon. W jego trakcie zaistnieje możliwość wysłuchania kilku wykładów powiązanych z astronautyką i astronomią.

Oto rozpiska najciekawszych atrakcji:

Astronautyka i Polska? (I OPOLE?)

Opis: Czy wkrótce wyślemy robota na Marsa? Nie. Czy zbudujemy swoją rakietę do wynoszenia misji załogowych? Nie. Więc o co w tym wszystkim chodzi? Na prelekcji dowiecie się co nieco o potencjale polskich przedsiębiorstw i kadry naukowej związanym z wykorzystaniem i eksploracją przestrzeni kosmicznej. To także dobre miejsce na dyskusję nad sensownością przedsięwzięć jak działalność w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej w trudnych warunkach ekonomicznych z jakimi boryka się nasz kraj. I na koniec kilka słów o tym, jak niezależnie od wykształcenia można zaangażować się w sprawy kosmiczne.

Autor: Szymon Moliński, Ardis/Kosmonauta.net

Życie na krawędzi

Opis: Spójrzmy na filogenetyczne drzewo życia: sklasyfikowane są tam organizmy, które są w stanie przetrwać niejedną Apokalipsę – czyli ekstremofile. Zamieszkują głębiny oceanów, gorące źródła, solankę i Colę. Astrobiologia zaczyna się właśnie od nich! Na wykład zapraszam nie tylko osoby zainteresowane biologią lub chemią, ale przede wszystkim miejscem życia w znanym nam Wszechświecie.

Autor: Szymon Moliński, Ardis/Kosmonauta.net

Lot na Marsa jako strzał do ruchomej tarczy

Opis: Za sprawą Mars One wrócił ostatnio pomysł lotu załogowego na Marsa. Tak naprawdę, ludzkość chciała się tam dostać od kiedy ludzie zauważyli, że na Marsie da się wylądować. Problemy z lotem są liczne – trzeba w Marsa trafić, trzeba zużyć ileś paliwa (najlepiej jak najmniej), ludzie na pokładzie muszą dożyć powrotu i jakoś sobie dać radę potem, już na Ziemi. O problemach astronomicznych, fizycznych, biologicznych i psychologicznych lotu załogowego na Marsa opowie fizyk dr Ewa Pawelec z IF UO.

Autor: dr Ewa Pawelec, Instytut Fizyki UO

GROM – Roboty Mobilne

Opis: GROM – Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków założona przez młodych ludzi w maju 2011r, których połączyła pasja do robotyki, zajmująca się konstruowaniem mobilnych robotów głównie z kategorii sumo, minisumo i microsumo. Wielokrotni zwycięzcy ogólnopolskich zawodów robotów w kategorii minisumo i microsumo oraz uczestnicy zawodów międzynarodowych. Dzięki tym zwycięstwom w kategorii minisumo zdobyli pierwsze miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów robotów amatorskich w sezonie 2011 – 2012. Od lipca 2012r. GROM funkcjonuje jako Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków zawiązane w celu propagowania i promowania robotyki. Członkami Grupy są doktorzy, magistrzy, inżynierowie, studenci i uczniowie szkół średnich.

Na spotkaniu prezentacja osiągnięć Grupy oraz turniej walk robotów minisumo.

Ewolucja materii we Wszechświecie

Opis: początki Wszechświata; Teoria Wielkiego Wybuchu; Powstawanie galaktyk; Gwiazdy i supernowe tyglem Układu Mendelejewa; Porządek we Wszechświecie; Złożoność materii (od kwarku do DNA), Co dalej?

Autor: dr Dariusz Man, Instytut Fizyki UO

Zmienność na niebie i we Wszechświecie

Opis: Czy w ogóle możliwe jest by gwiazda w ciągu doby mogła zmieniać swój rozmair, a w ciągu kilku chwil być jaśniejsza od Księżyca w pełni ? Dlaczego gwiazdy mogą się zmieniać i czy zagrażają naszemu społeczeństwu? Dowiecie się także dlaczego miliardy ton plazmy lubią znikać, a potem pojawiać ponownie.

Autor: Filip Kucharski, Ardis

Ewolucja gwiazd

Opis: Jak powstają i kończą swój żywot gwiazdy? Czy różnią się w poszczególnych etapach ewolucji? Które są “bezpieczne” dla życia, a które w ogóle mu nie sprzyjają? Dlaczego jest ich tak wiele? Autor na prelekcji postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tematyką gwiazd.

Autor: Filip Kucharski, Ardis

Energetyka termojądrowa – ‘science’ czy ‘fiction’?

Opis: Kontrolowane wykorzystanie energii termojądrowej udostępni ludzkości zaspokojenie potrzeb energetycznych. Opanowanie tej technologii okazało sie jednak znacznie trudniejsze niż początkowo przypuszczano. Najbardziej obiecującym rozwiązaniem wydaje sie być urządzenie zwane ‘tokamak’. Największy obecnie działający tokamak to Joint European Torus, który znajduje się w Culham Sciecne Centre, kilka kilometrów od Oksfordu. Jego następca ITER (International Thermonuclear Experimetal Reactor) budowany jest w Cadarache, na południu Francji. Innym, interesującym rozwiązaniem jest tzw. ‘stellarator’ – największy obecnie stellartor, o nazwie ‘Wendelstein 7-X’ budowany jest w Greifswaldzie, w północno-wschodniej części Niemiec. Zarówno stellarator jak i tokamak sa urządzeniami działającymi w oparciu o utrzymywanie plazmy w silnym polu magnetycznym. Alteratywnym rozwiązaniem jest tzw. fuzja inercyjna – największym działającym obecnie eksperymentem tego typu jest NIF (National Ignition Facility) działający w USA.

Autor: dr Ireneusz Książek, Instytut Fizyki UO

——————–

Więcej informacji na temat bloku naukowego na stronie: Ardis albo w rozpisce programowej konwentu. Konwent organizowany jest przez klub fantastyki Fenix i Zespół Szkół Elektrycznych z Opola. Za blok naukowy odpowiada stowarzyszenie Ardis.

{module [346]}

Comments are closed.