Lot balonu stratosferycznego CP12

0

W sobotę, 21 maja 2011 roku, pomiędzy godziną 12:00 a 12:30 CEST powinien nastąpić start balonu stratosferycznego CP12. Start realizuje grupa Copernicus. Postępy lotu będzie można oglądać na żywo.

Aktualizacja – godzina 23:59 CEST.
Zdjęcie gondoli ze spadochronem w miejscu lądowania można obejrzeć na forum PFA.

Aktualizacja – godzina 16:36 CEST.
Gondola jest już na ziemi – prawdopodobnie w tej chwili jest podejmowana przez zespół pościgowy, który jest blisko. Brawa dla zespołu Copernicus za udane przeprowadzenie misji! Dalsza dyskusja nad tą misją prowadzona będzie na Polskim Forum Astronautycznym.

Aktualizacja – godzina 15:50 CEST.
Balon został rozerwany na wysokości około 28 kilometrów i 450 metrów. Trwa spadek gondoli. Ekipa pościgowa jest stosunkowo blisko.

Aktualizacja – godzina 14:48 CEST.
Balon jest na wysokości prawie 20 km i znajduje się na wschód od Torunia. Aktualnie balon porusza się w kierunku północno-wschodnim z prędkością 13 km/h.

Aktualizacja – godzina 13:51 CEST.
Balon udaje się w kierunku wschodnim i jest w tej chwili na wysokości ponad 10 000 metrów.

Aktualizacja – godzina 13:06 CEST.
Nastąpił start. Balon się wznosi.

Aktualizacja – godzina 12:35 CEST.
Brak informacji o starcie. Nad Toruniem przechodzi właśnie burza, czyli prawdopodobne jest, że start odwołano lub opóźniono.

Copernicus to prawdopodobnie najbardziej doświadczona polska grupa realizująca loty balonów stratosferycznych. Każdego roku Copernicus przeprowadza przynajmniej kilka lotów, każdy o innych charakterystykach i celach. Dziś, w sobotę 21 maja, powinno dojść do startu balonu CP12. Start przewidziany jest pomiędzy godziną 12:00 a 12:30 CEST.

Balon będzie można śledzić za pośrednictwem strony Copernicusa. Znaki związane z lotem CP12 to SR0FLY oraz SR0FLY-11. Na stronie tego artykułu umieścimy kilka aktualizacji lotu. Start odbędzie się z Torunia. Życzymy powodzenia!

Warto tu dodać, że członkowie grupy balonowej Hevelius byli i nadal są wspierani przez osoby z grupy Copernicus w zakresie merytorycznym. Serdecznie za to dziękujemy!

Comments are closed.