Projekt ScopeDome Hevelius 2 rozpoczęty!

0

Rozpoczęły się przygotowania do drugiej misji balonu stratosferycznego realizowanej przez społeczność Polskiego Forum Astronautycznego i serwis Kosmonauta.net. Misja otrzymała nazwę “ScopeDome Hevelius 2”. Prawdopodobny czas startu – wrzesień lub październik 2011.

ScopeDome Hevelius 2

Poważne rozmowy na temat drugiej misji balonowej rozpoczęły się dosłownie kilkanaście godzin po starcie misji Hevelius 1. Dość szybko określono cel główny wyprawy – odzyskanie gondoli wraz z całym sprzętem na pokładzie. Na tym skupi się znaczna część prac w najbliższym miesiącach. Według wstępnych planów zbudowane zostaną dwa niezależne komputery, które będą w stanie niezależnymi kanałami wysyłać informacje o położeniu gondoli. Jeden z komputerów będzie mógł być ładowany z baterii słonecznych, co oznacza przedłużoną żywotność na wypadek lądowania gondoli bez kontaktu z ekipą pościgową. Dzięki tym pracom powinno się udać zminimalizowanie ryzyka utraty gondoli.

Wykonana i przetestowana zostanie także specjalna modułowa gondola z lekkich i sztywnych materiałów. Jeśli test się powiedzie, przyszłe misje będą mogły zabierać na pokład rozmaity sprzęt o bardzo różnych parametrach.

Sponsorem misji została firma ScopeDome, która produkuje kopuły do amatorskich i profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Serdecznie dziękujemy za wsparcie, dzięki któremu możemy szybko zakupić potrzebny sprzęt! Misja została nazwana “ScopeDome Hevelius 2“.

Dalsze informacje na temat misji balonowej ScopeDome Hevelius 2 można znaleźć w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.