Test rosyjskiej rakiety balistycznej

0

27 kwietnia Rosja przeprowadziła test rakiety balistycznej ICBM R-29RMU / RSM-54 Siniewa. Próba wypadła pomyślnie. Ta rakieta bazuje na rakiecie R-29RM Sztil, która jest w stanie wynosić małe ładunki na niską orbitę wokółziemską (LEO).

Od kilku lat Rosjanie rozwijają program rakiety balistycznej dalekiego zasięgu o nazwie R-29RMU / RSM-54 Siniewa. Rakiety te są wystrzeliwane z łodzi podwodnych klasy Delta IV i są elementem rosyjskiego arsenału jądrowego. Pierwszy test tej rakiety (z pełnym zasięgiem) miał miejsce w październiku 2008 roku. Przed tym testem miało miejsce jeszcze kilka próbnych odpaleń, z których kilka zakończyło się niepowodzeniem. W tej chwili wydaje się jednak, że Siniewa jest w pełni gotowa do użycia, a zasięg maksymalny szacuje się na około 11,500 kilometrów z ładunkiem 10 głowic na pokładzie.

R-29RMU / RSM-54 Siniewa bazuje na konstrukcji R-29RM Sztil używanej przez ZSRR a potem Rosję od 1986 roku. Rakieta Sztil kilka lat temu wyniosła kilka mniejszych ładunków na niskie orbity wokółziemskie. Przykładowo satelita COMPASS-2 (80 kg) został wyniesiony przez rakietę Sztil w 2006 roku. Jest zatem możliwe, że w dalszej przyszłości i Siniewa będzie umieszczać małe ładunki na LEO.

Inna rakieta ICBM, która jest testowana przez Rosję, nosi nazwę R-30 Buława. Test tej rakiety pod koniec 2009 roku wywołał małe zamieszanie u brzegów Norwegii.

RSM-54

Comments are closed.