Upadek małego meteorytu w Polsce

0

Rankiem trzydziestego kwietnia niewielki meteoryt spadł na budynek w gminie Kruklanki (powiat giżycki, województwo warmińsko-mazurskie). Jest to jeden z rzadkich przypadków natychmiastowego wykrycia “kamienia z nieba”. Meteoryt okazał się być chondrytem.

Zarejestrowane upadki meteorytów i natychmiastowe odnalezienie okazu należą do rzadkości. Większość meteorytów wpada do oceanów lub spada na tereny z dala od obserwatorów. Wiele z meteorytów jest odnajdywanych po latach, często już po znacznej interakcji z ziemską atmosferą. Dlatego też natychmiastowe odnalezienie meteorytu można uznać za ważne wydarzenie – tak też się stało 30 kwietnia 2011 roku. Tego dnia spadł meteoryt na dom w kolonii wsi Sołtmany w gminie Kruklanki. Meteoryt wybił dziurę w dachu budynku.

Meteoryt rozpadł się na kilka kawałków – łącznie jego wielkość jest porównywalna z ludzką pięścią. Szybko ustalono, że okaz jest chondrytem, czyli meteorytem kamiennym, składającym się głównie z oliwinu i piroksenów. Cechą chondrytów jest występowanie tzw. chondr, czyli drobnych skupień krystalicznych. Wstępnie przez osoby z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego ten chondryt został zaklasyfikowany jako LL6. Chondryty są najczęściej znajdowanymi meteorytami (na Ziemi – na Marsie najczęściej znajdowane są inne).

Meteoryt został przekazany Polskiemu Towarzystwu Meteorytowemu, który teraz zajmie się badaniami tego chondrytu.

Źródło – strona kruklanki.wm.pl oraz Polskie Towarzystwo Meteorytowe

Comments are closed.