Trwa konkurs na nazwę satelity Galileo

0

Do 31 maja trwa konkurs na nazwę pierwszych dwóch satelitów Galileo. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z Belgii i Bułgarii. Od września 2011 konkurs obejmie pozostałe kraje członkowskie Unii i będzie dotyczył pozostałych satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Od 10 kwietnia trwa konkurs ogłoszony przez Komisję Europejską. Konkurs plastyczny dla dzieci z Belgii i Bułgarii urodzonych w latach 2000, 2001 i 2002, będzie trwał do 31 maja. Pierwsze dwa satelity sytemu Galileo, które mają trafić na orbitę we wrześniu 2011, otrzymają imiona dzieci, które zwyciężą w konkursie, jednego z Belgii, jednego z Bułgarii.

Od września taki sam konkurs będzie ogłoszony w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Konkurs będzie trwał od 1 września do 15 listopada. Młody właściciel wybranego rysunku zostanie ojcem chrzestnym kolejnego z satelitów Galileo, współdzieląc z nim imię. O kolejności nadawania imion kolejnym satelitom będzie decydowała kolejność alfabetyczna nazw krajów członkowskich w zapisie w danym języku narodowym.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Antonio Tajani, tak uzasadnia konkurs: “Nawigacja satelitarna, eksploracja kosmosu, obserwacje z przestrzeni kosmicznej – przyczyną tego wszystkiego są obywatele i przyszłość naszej gospodarki. Chcemy pobudzić kreatywność dzieci i sprawić, by już od najmłodszych swoich lat stały się entuzjastami kosmosu i możliwości jakie daje. Ich starania chcemy nagrodzić w sposób wyjątkowy. Dwadzieścioro siedmioro dzieci otrzyma szansę, by satelita nosił ich imię.”

We wszystkich fazach konkursu prace, których temat musi dotyczyć przestrzeni kosmicznej lub aeronautyki, będzie można nadsyłać elektronicznie (skan lub zdjęcie cyfrowe) przez przesłanie na stronę internetową. W każdym kraju trzyosobowe jury wybierze pracę, której autora imię otrzyma satelita sieci Galileo.

Strona internetowa konkursu: http://www.galileocontest.eu.

Plakat konkursu dostępny w formacie PDF.

Źródło: RAPID

Comments are closed.