Solar Impulse – kwietniowe loty testowe

0

Zasilany energią słoneczną samolot Solar Impulse o numerach rejestracyjnych HB-SIA jest obecnie w fazie testów w locie. Dzisiaj, czyli 11 kwietnia 2011 roku, odbył się trzeci już w tym miesiącu lot testowy. W zeszłym tygodniu wykonano pomyślnie dwa loty.

W czasie zimy Solar Impulse został udoskonalony i obecnie badane są właściwości aerodynamiczne oraz osiągi po modyfikacjach. Testowany jest również telefon satelitarny SATCOM.

Dzisiejszy start z lotniska w Payerne (Szwajcaria) nastąpił o godzinie 7:25 CEST, czyli tuż po wschodzie słońca, a lot trwał 3,5 godziny. Za sterami siedział pilot doświadczalny Markus Scherdel.

Solar Impulse to szwajcarski samolot ze skrzydłami pokrytymi panelami słonecznymi. Jest on całkowicie zasilany energią słoneczną. Samolot napędzany jest czterema silnikami elektrycznymi o mocy 10 koni mechanicznych każdy. Dzięki nim uzyskuje się średnią prędkość przelotową 70 km/h. Rozpiętość skrzydeł wynosi 63,4 metra, a waga samolotu to 1,5 tony. Maksymalna wysokość lotu wynosi 8500 m. W lipcu 2010 roku latał nieprzerwanie przez 26 godzin.

Markus Scherdel przygotowuje się do startu. Credtis: Facebook - profil Solar ImpulseSolar impulse w 3D

Do końca lata przeprowadzona zostanie cała seria lotów. Będą one odbywać się nad różnymi częściami Europy. Portal Kosmonauta.net będzie o nich na bieżąco informował.

Źródło: www.solarimpulse.com

Comments are closed.