Polska i Szwajcaria najlepsze na Marsie! Wyniki ERC 2023

0

Wyniki zawodów robotycznych ERC 2023.

Dobiegła końca 9. edycja prestiżowych zawodów robotyki kosmicznej European Rover Challenge. Po zaciekłej rywalizacji na największym na świecie, sztucznym torze marsjańskim, pierwszą kosmiczną drużyną został zespół AGH Space Systems, który najlepiej sprostał wyśrubowanym wymaganiom jury.

Drugie i trzecie miejsce przypadły szwajcarskim drużynom FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore. Tuż za podium uplasowała się warszawska drużyna SKA Robotics z łazikiem Sirius II. Po raz pierwszy uczestnicy zawodów przeszli proces certyfikacji potwierdzający ich wiedzę i kompetencje. Emocjonującym zmaganiom zespołów z całego świata towarzyszyły liczne atrakcje i niespodzianki: spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, kino plenerowe, obserwacja nieba czy możliwość kierowania robotami i dronami.

W finale brało udział 35 najlepszych na świecie drużyn akademickich z prawie wszystkich kontynentów. Tegoroczna edycja odbyła się w dwóch formułach: 20 drużyn rywalizowało stacjonarnie, a 15 stanęło w szranki łącząc się zdalnie z najdalszych zakątków globu. Konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskiego krajobrazu, a drużyny musiały sprostać wyzwaniom stawianym inżynierom prawdziwych misji marsjańskich. Zadania przygotowane przez organizatorów sprawiły w tym roku drużynom niemałe trudności. Zagadka geologiczna okazała się na tyle skomplikowana, że tylko kilka drużyn zdołało ją rozwikłać. Z kolei ukształtowanie terenu powodowało trudności w poruszaniu się łazików, co miało duży wpływ na osiągnięte przez nich wyniki.  

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: AGH Space Systems (w formule stacjonarnej) oraz Makercie z Holandii (w formule zdalnej). Na kolejnych pozycjach w formule stacjonarnej uplasowały się szwajcarskie drużyny: FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore, a w formule zdalnej: DJS Antariksh z Indii oraz Project Red z Włoch.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2023 prezentuje się następująco: 

KATEGORIAZWYCIĘZCAPAŃSTWO
I miejsce ERC (formuła stacjonarna) AGH Space SystemsPolska
II miejsce ERC (formuła stacjonarna)FHNW Rover TeamSzwajcaria
III miejsce ERC (formuła stacjonarna)EPFL XploreSzwajcaria
I miejsce ERC (formuła zdalna)MakercieHolandia
II miejsce ERC (formuła zdalna)DJS AntarikshIndie
III miejsce ERC (formuła zdalna)ProjectREDWłochy
Wyróżnienie Navigation 
(formuła stacjonarna)
AGH Space SystemsPolska
Wyróżnienie Navigation (formuła zdalna)ProjectREDWłochy
Wyróżnienie Maintenance 
(formuła stacjonarna)
EPFL XploreSzwajcaria
Wyróżnienie Maintenance (formuła zdalna)CRISS RoboticsIndie
Wyróżnienie Science (formuła stacjonarna)Beyond RoboticsGrecja
Wyróżnienie Collection & ProbingFHNW Rover TeamSzwajcaria
Wyróżnienie Presentation 
(formuła stacjonarna)
Imperial Planetary Robotics LabWielka Brytania
Wyróżnienie Presentation (formuła zdalna)MakercieHolandia

Poza samym uczestnictwem w wyjątkowym projekcie kosmicznym, członkowie drużyn akademickich po raz pierwszy mogli zdobyć także formalny certyfikat w ramach programu „ERC Space & Robotics Industry Standard Practice Programme”, potwierdzający kompetencje w poszczególnych obszarach naukowo-technologicznych. Dzięki niemu każdy z członków startującego zespołu mógł otrzymać dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak inne certyfikaty z branży kosmicznej, dokument ERC stał się formalnym potwierdzeniem merytorycznego wkładu uczestnika w budowę łazika, a także jego zaangażowania w projekt. 

Odwiedzający 9. edycję ERC, poza trwającymi do samego końca emocjami towarzyszącymi zawodom, mogli doświadczyć przygotowanych przez wystawców warsztatów edukacyjnych, eksperymentów naukowych oraz zanurzyć się w interakcji z robotami i technologiami kosmicznymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania ze Sławoszem Uznańskim, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej i Robertem Zubrinem, adwokatem eksploracji Marsa. Najmłodsi goście poznawali Układ Słoneczny i dowiadywali się, gdzie we Wszechświecie może istnieć życie.


O wydarzeniu ERC 2023

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. 

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia, a w gronie partnerów znajdziemy: Mars Society Polska, ESA BIC Poland / Agencję Rozwoju Przemysłu. Politechnikę Poznańską, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Pyramid Games, Pokojowy Patrol, Poland Convention Bureau, Polska Organizacja Turustyczna, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz RedWire.  
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Więcej o European Rover Challenge można znaleźć na stronie: roverchallenge.eu

(ERC)

Comments are closed.