Sojuz MS-24 na ISS

0

Kolejny egzemplarz załogowego pojazdu Sojuz na ISS.

Piętnastego września 2023 rakieta Sojuz-2.1a wyniosła na orbitę statek załogowy Sojuz MS-24. Na pokładzie znalazło się dwóch Rosjan oraz astronautka NASA. Trzy godziny później Sojuz MS-24 dotarł do ISS.

Do startu rakiety Sojuz-2.1a ze statkiem załogowym Sojuz MS-24 doszło 15 września 2023 o godzinie 17:44 CEST z kosmodromu Bajkonur. Start przebiegł prawidłowo i Sojuz MS-24 rozpoczął “gonitwę” za Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Start misji Sojuz MS-24 / Credits – NASA

W skład załogi Sojuza MS-24 weszli:

  • Oleg Kononienko (Rosja, Roskosmos), dla którego jest to już piąta misja orbitalna
  • Nikolaj Czub (Rosja, Roskosmos), po raz pierwszy uczestniczący w misji kosmicznej
  • Loral O’Hara (USA, NASA), dla której jest to także pierwsza wyprawa

Nieco ponad trzy godziny później Sojuz MS-24 dotarł do ISS. Cumowanie nastąpiło o godzinie 20:53 CEST.

Cumowanie Sojuza MS-24 do ISS / Credits – NASA

Oleg Kononienko i Nikolaj Czub mają pozostać na ISS aż do września 2024 roku. Będzie to kolejna długoterminowa misja, której celem jest badanie przedłużonego (ponad typowe sześć miesięcy) wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka. Z kolei astronautka O’Hara wróci na Ziemię w marcu 2024.

W ostatnich miesiącach (i nie tylko!) dużo problemów przysporzyły statki kosmiczne zbudowane w Rosji. Świetnym przykładem był wyciek amoniaku u Sojuza MS-22, jak również problemy ze statkiem zaopatrzeniowym Progress MS-21. Potrzebne było wysłanie Sojuza MS-23 bez kosmonautów na pokładzie. Spowodowało to przesunięcie załóg Sojuzów i terminów lotów poszczególnych nowych pojazdów.

(NASA)

Comments are closed.