Ariane 5 wyniosła dwa satelity

0

Wczoraj w nocy rakieta Ariane 5 pomyślnie wyniosła na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne, Yahsat 1A i New Dawn. Był to drugi lot Ariane 5 w 2011 roku. Rakieta wyniosła największy ładunek w swojej historii lotów. Był to ważny start z uwagi na awarię jaka miała miejsce w czasie pierwszej próby startu pod koniec marca.

O godzinie 21:37 GMT pięćdziesiąty siódmy raz z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5. W 140 sekundzie lotu oddzieliły się rakiety dodatkowe na paliwo stałe, a w 191 sekundzie odrzucona została osłona aerodynamiczna. Główny silnik rakiety zastopował w 8 minucie 53 sekundzie lotu. Sześć sekund później odłączył się człon górny wraz z ładunkiem. Górny człon kriogeniczny przestał planowo pracować w 25 minucie 21 sekundzie lotu, na wysokości 656,7 kilometra, przy prędkości 33 674 km/h (9354 m/s).

Dwie minuty sześć sekund później od górnego członu odłączony został satelita Yahsat 1A. Intelsat New Dawn został umieszczony na orbicie w 35 minucie 3 sekundzie lotu. Satelity zajmą pozycje robocze za pomocą własnego napędu (odpowiednio, 52,5oE i 32,8oE).

Łączna masa ładunku wynosiła 10 064 kg, w tym 1099 kg przypadało na adaptery ładunków i mechanizmy ich separacji. Tym samym był to największy w historii ładunek wyniesiony przez rakiety Ariane 5.

Początkowo start planowany był na 30 marca, jednak na niecałe pół sekundy przed właściwym momentem opuszczenia stanowiska startowego ELA-3, cała procedura została przerwana po tym jak komputery wykryły awarię związaną z głównym silnikiem rakiety – Vulcain 2.

W czasie typowego odliczania silnik Vulcain 2 jest odpalany na 7 sekund przed wydaniem przez komputery komendy odpalenia dwóch rakiety pomocniczych EAP P241 (Étages d’Accélération à Poudre), które umożliwiają oderwanie rakiety od ziemi oraz przejście pierwszej fazy lotu. W czasie tych kilku sekund przeprowadzana jest automatyczna kontrola wszystkich systemów rakiety, po pomyślnym przejściu której, komputery zezwalają na odpalenie rakiet pomocniczych.

Awaria wykryta została w 6.6 sekundzie pracy głównego silnika, na zaledwie ułamek sekundy przed odpaleniem rakiet EAP P241. Komputer pokładowy zanotował niewłaściwe ułożenie jednego z siłowników silnika Vulcain 2. Pierwszy raz w historii rakieta Ariane 5 doświadczyła awarii w tak zaawansowanej fazie przygotowania do startu.

Ładunki misji

Yahsat-1A to pierwszy satelita bliskowschodniego operatora Al Yah Satellite Communications. Statek został zbudowany przez EADS Astrium w oparciu o platformę Eurostar E3000. Transpondery Ku i C zostały dostarczone przez Thales Alenia Space. Statek będzie dostarczał usługi dla klientów indywidualnych, komercyjnych i rządowych na terytorium Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

Intelsat New Dawn, to satelita o masie 3 ton, należący do konsorcjum utworzonego przez Intelsat i firmy z Republiki Południowej Afryki, Convergence Partners. Satelita, za pomocą 14 transponderów pasma C i 16 pasma Ku, będzie dostarczał usługi internetowe i szerokopasmowe na rosnący rynek Afryki Południowej. Statek został zbudowany przez Orbital Sciences Corporation, w oparciu o platformę STAR-2.

Następny start Ariane 5 planowany jest na 19 maja. Wystrzelone zostaną satelity ST-2, dla ST-2 Satellite Ventures Pte Ltd., i GSAT-8, dla indyjskiej agencji kosmicznej ISRO.

Źródło: ESA, Arianespace, Orbital Science Corp.,

Intelsat New Dawn

Intelsat New Dawn

Comments are closed.