Blue Origin wejdzie z załogą na orbitę – najbardziej tajemnicza firma odsłania karty

0

Kilka dni temu NASA ogłosiła listę zwycięzców konkursu CCDev2. W grupie czterech zwycięskich firm znalazł się również Blue Origin – najbardziej tajemnicze przedsiębiorstwo branży kosmicznej. Firma konsekwentnie nie podaje praktycznie żadnych informacji na temat swoich prac, stąd też są one owiane aurą tajemnicy, co rodzi niepewność na temat rzeczywiście przyjętej koncepcji i planów. Tym bardziej, iż zakłada się, że, w odróżnieniu od konkurencyjnych firm, Blue Origin dysponuje znaczną gotówką, która może pozwolić na realizację znacznie bardziej śmiałych i nowatorskich koncepcji. Pieniądze te pochodzą z funduszy Jeffa Bezosa – założyciela firmy, który swój wielomiliardowy majątek zgromadził dzięki wymyślonemu i założonemu przez siebie portalowi Amazon.com.

Blue Origin

Blue Origin w latach 2006-2007 poinformował o swoich pracach nad turystycznym pojazdem suborbitalnym New Shepard. Miał to być jednostopniowy pojazd wynoszący turystów na wysokość ponad 100 km, startujący i lądujący pionowo (a więc podobnie do koncepcji Armadillo Aerospace i Masten Space). Przeprowadzono nawet testy mniejszej wersji pojazdu nazwanej Goddard, jednak od tamtej pory firma przestała informować o swoich postępach.

W ramach programu CCDev1 Blue Origin przeprowadził bardziej szczegółowe prace, zaś pod koniec ubiegłego roku zgłosił wniosek do programu CCDev2. Wniosek ten, w połączeniu z dotychczasowymi osiągnięciami Blue Origin, znalazł uznanie NASA, która po kilkumiesięcznych analizach przyjęła wniosek do realizacji. Obecnie, jako zwycięzca konkursu i beneficjent funduszy rządowych, Blue Origin jest zobowiązany upublicznić swój wniosek, będzie też musiał informować o jego realizacji. Dzięki temu teraz wiemy już więcej na temat tego, co Blue Origin zamierza.

Zamierzenia Blue Origin

Blue Origin rozwija system załogowego transportu orbitalnego Crew Transportation System, który będzie składał się z:

1) załogowego statku kosmicznego Space Vehicle (SV), który będzie wynoszony na orbitę w pierwszym okresie rakietą Atlas V,

2) własnej rakiety nośnej nazwanej na razie Reusable Booster System (RBS) – tradycyjnej rakiety nośnej, ale z wielokrotnie wykorzystywanymi silnikami (podobnie jak planuje robić SpaceX).

Statek SV w kształcie stożkowym będzie zabierał 7 osób załogi i będzie w stanie obsługiwać międzynarodową stację kosmiczną ISS w zakresie transportu cargo, jak i załogowym. Będzie też mógł być wykorzystywany jak statek ratunkowy z czasem pobytu na orbicie do 210 dni (dłużej niż obecne Sojuzy). Jego istotną cechą będzie możliwość lądowania na lądzie, co w amerykańskim programie kosmicznym jest nowością. Ponadto pojazd będzie mógł być wykorzystywany do samodzielnych lotów badawczych oraz turystycznych.

Uwagi

Blue Origin prawdopodobnie zaniechał prac nad systemem suborbitalnym, którego podstawą miał być jednostopniowy statek New Shepard, tym samym raczej rozwiały się nadzieje, że na tej bazie Blue Origin pracował nad nowatorską jednostopniową rakietą orbitalną (SSTO – single stage to orbit). Używana będzie tradycyjna rakieta wielostopniowa.

Zastanawia zwrócenie się w kierunku rakiety Atlas V jako nosiciela pojazdu. Podobnie uczyniły inne prywatne firmy: Boeing (ale ten jest udziałowcem ULA, która dysponuje tą rakietą), Bigelow Aerospace czy Sierra Nevada. Tymczasem firma SpaceX dokonuje wielu zabiegów, również marketingowych, by zachęcić ewentualnych klientów do korzystania z jej rakiet Falcon 9 i Falcon H, i proponuje systemy znacznie tańsze niż ULA, a zarazem o większych możliwościach. Interesujące będzie obserwowanie, czy SpaceX zdoła przekonać przyszłych producentów pojazdów orbitalnych do korzystania z jego usług. Może to ciągle sprawa braku zaufania do SpaceX, który dopiero nabiera doświadczenia w tej działalności (za nami zaledwie dwa starty Falconów), a może też górę biorą obawy przed nadmiernym wzrostem znaczenia SpaceX, który zamierza konkurować swoim Dragonem także w zakresie kapsuł cargo i załogowych (również jest beneficjentem CCDev2).

Źródło

Space act agreement between NASA and Blue Origin for CCDev2

Comments are closed.