Pierwszy lot załogowy New Shepard – licytacja miejsca

0

Na 20 lipca zaplanowano załogowy lot suborbitalny pojazdu New Shepard.

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

Firma Blue Origin zakończyła licytację o miejsce w pierwszym suborbitalnym locie załogowym rakiety New Shepard. Kto znajdzie się na pokładzie w tym locie?

Blue Origin, czyli należące do multimiliardera Jeffa Bezosa firma, zakończyła 12 czerwca 2021 licytację o miejsce na pokładzie pierwszego suborbitalnego lotu załogowego rakietą New Shepard. Ostateczną ceną, jaką trzeba będzie zapłacić za lot to tylko (albo aż!) 28 milionów dolarów. Co ciekawe, cena początkowa wynosiła 2,8 miliona dolarów. Nowemu astronaucie będzie towarzyszył sam Jeff Bezos wraz ze swoim bratem Markiem. Nazwisko zwycięzcy licytacji nie zostało podane do publicznej wiadomości.

Lot będzie trwał około 11 minut. W tym czasie rakieta wzniesie się na wysokość ponad 100 kilometrów, dzięki czemu pasażerowie będą mogli przez 3 minuty przebywać w stanie mikrograwitacji.

Rakieta ma wysokość 18 metrów i może zostać ponownie użyte po lądowaniu, dzięki czemu można zmniejszyć koszty startów. Na pokładzie znajdują się siedzenia dla załogantów każde przy wielkim oknie, aby można było rozkoszować się widokami. Rakieta została zaplanowana w taki sposób, aby można ją było wykorzystać do celów turystycznych.

Trzeba zaznaczyć, że Blue Origin nie jest jedyną firmą zajmującą się kosmiczną turystyką. Największą konkurencję stanowi Virgin Galactic, której szef – jak głoszą nieoficjalne doniesienia ma zamiar również polecieć w kosmos na pokładzie pojazdu Spaceship. Może to być zapowiedź pojedynku o dominację w kosmicznej branży turystycznej.

“Regularna” cena za lot suborbitalny jest zwykle dużo niższa. Przykładowo Virgin Galactic sprzedawało miejsca na pokładzie swoich pojazdów za 200 do 250 tysięcy dolarów. Oczywiście nadal do żadnego z tych lotów z płacącymi pasażerami nie doszło i jest prawdopodobne, że Blue Origin wyprzedzi w ofercie lotów suborbitalnych firmę Virgin Galactic.

Warto tu dodać, że w latach “zerowych” XXI wieku siedmiodniowy komercyjny pobyt na ISS kosztował około 20 milionów dolarów. Od tego czasu cena za miejsce w rosyjskiej kapsule Sojuz wzrosła cztero- lub pięciokrotnie.

Zapis licytacji miejsca w pierwszym locie załogowym New Shepard / Credits – Blue Origin

(BO)

Comments are closed.