Polska coraz bliżej wystrzelenia pierwszych satelitów

0

W każdym innowacyjnym projekcie zdarzają się wzloty i upadki, ale w przypadku projektu pierwszych polskich satelitów naukowych o swojsko brzmiących imionach Lem i Heweliusz, jak dotąd można mówić o pełnym sukcesie.

Realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem, a prace idą pełną parą. Obecnie poszczególne elementy składowe satelity znajdują się w fazie intensywnych i wymagających testów. Kolejno odbywają się testy termiczne i szokowo-termiczne. Pozytywne przejście tych testów przez poszczególne komponenty da tzw. zielone światło dla przejścia w kolejną fazę projektu.

Jeszcze w ciągu tego miesiąca powstanie tzw. wersja “flatsat” satelity, czyli mówiąc po naszemu – ostateczna wersja w formie rozłożonej, funkcjonalnie identyczna z tzw. wersją lotną. Na tym jednak zmagania naszego Lema się nie kończą: będzie musiał przejść testy próżniowo-termiczne i wibracyjne, potocznie zwane “wytrząsaniem” oraz testy odporności elektromagnetycznej, tzw. testy EMC. Wszystko to zostanie wykonane w specjalnie do tego przystosowanych najnowocześniejszych technologicznie laboratoriach, które Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowało na potrzeby projektu.

Jeśli w dalszym ciągu wszystko będzie przebiegać zgodnie z wytyczonym planem, już w maju tego roku odbędzie się pierwsza integracja Lema, a w październiku ostatni przegląd techniczny, czyli satelita powinien być przygotowany do ewentualnego wystrzelenia w listopadzie 2011. W II połowie 2012 roku, tuż po Mistrzostwach Europy w piłce nożnej Euro, Lem oficjalnie znajdzie się w przestrzeni kosmicznej, inicjując dla Polski nowy rozdział w dziedzinie badań i technologii kosmicznych. Wszystko wskazuje na to, że Lem swoją wędrówkę rozpocznie z kosmodromu Jasnyj, znajdującego się w Rosji w pobliżu granicy z Kazachstanem.

W 2013 roku dołączy do niego drugi satelita – Heweliusz. Zadaniem satelitów będzie wykonanie precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych najjaśniejszych gwiazd na niebie. Projekt jest przykładem osiągania niezwykłych rezultatów badawczych niskim jak na projekt kosmiczny kosztem, co jest szczególnie istotne ze względów społecznych i ekonomicznych.

Oprócz prac nad satelitami naukowymi Lem oraz Heweliusz, Centrum Badań Kosmicznych PAN wspiera również projekt pierwszego polskiego studenckiego satelity PW-SAT, który zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na pokładzie europejskiej rakiety Vega jeszcze w tym roku. Budują go Studenckie Koło Astronautyczne PW oraz Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej PW przy wsparciu inżynierów oraz infrastruktury CBK PAN.

Zapraszamy na:
oficjalną stronę projektu: www.brite-pl.pl oraz na oficjalne konto w serwisie Facebook.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Renacie Kamińskiej za przesłany tekst.

Comments are closed.