Rozwój ośrodka budowy rakiet firmy SpaceX

0

Space Exploration Technologies (SpaceX) zamierza rozbudować swój ośrodek budowy rakiet. 9 marca 2011 firma podpisała z władzami miasta McGregor (Teksas, USA) umowę na dziesięcioletnią dzierżawę terenu. Obszar, który ośrodek będzie zajmował, to przeszło 2,5 km2 – ponad dwa razy więcej niż obecnie.

SpaceX jest przykładem dynamicznie rozwijającej się firmy. Dzięki dodatkowej powierzchni ośrodka testowego będzie mógł on realizować dalsze plany inwestycyjne. Do tej pory firma podpisała kontrakty na usługi związane z dostarczaniem ładunków na orbitę o łącznej wartości 2,5 miliarda dolarów. Elon Musk, dyrektor generalny i techniczny firmy, zapowiada, że „w ciągu najbliższych kilku lat McGregor stanie się bardzo ruchliwym miejscem”. Od 2003 roku w ośrodek testowy SpaceX zainwestowano 50 milionów dolarów. Liczba pracowników do końca tego roku ma wzrosnąć do 140 osób.

W McGergor projektowane, produkowane i testowane są rakiety wynoszące na orbitę satelity oraz statki kosmiczne do transportu ładunków lub astronautów na międzynarodową stację kosmiczną ISS. Oprócz ośrodka w McGregor firma posiada kwaterę główną w Hawthorne, wyrzutnię rakiet na przylądku Cape Canaveral, ośrodek testowy na obszarze atolu Kwajalein na Oceanie Spokojnym, a także biura w Chantilly i Waszyngtonie.

SpaceX jest pierwszą komercyjną firmą, której udało się wynieść kapsułę na orbitę i sprowadzić ją bezpiecznie na Ziemię. Celem firmy jest obniżenie ceny wyniesienia ładunku w przestrzeń kosmiczną, a także – czego nie ukrywa założyciel firmy -skrócenie w amerykańskiej astronautyce załogowej okresu przejściowego pomiędzy wycofaniem wahadłowców a wprowadzeniem do eksploatacji wielozadaniowego statku eksploracyjnego Orion. Potencjalnie pierwsza załoga astronautów mogłaby zostać dostarczona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kapsule Dragon już za 2-3 lata.

Przykładowy test mający miejsce w ośrodku McGregor – test działania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 – można obejrzeć na stronie firmy.

(SpaceX)

Comments are closed.