Radioastronomiczny projekt edukacyjny

0

Rozpoczyna się radioastronomiczny projekt edukacyjny o nazwie „Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej” (ang. „Connecting classrooms to the Milky Way”). Jest to projekt 11 europejskich instytucji naukowych i dydaktycznych, współfinansowany przez grant Comenius Multilateral.

Po raz pierwszy w Europie tworzona jest sieć szkolnych radioteleskopów, które umożliwią uczniom szkół europejskich na przeprowadzanie własnych obserwacji naszej Galaktyki na falach radiowych!

Jeden ze sterowanych przez internet radioteleskopów o średnicy 3m stanie w Polsce. Uczniowie będą zatem mogli przeprowadzać obserwacje wodoru neutralnego w Galaktyce z ławy szkolnej, na żywo!

Poprzez własne obserwacje uczniowie będą odkrywać budowę naszej Galaktyki, jej rotację oraz obecność w niej ciemnej materii. Zobaczą też jak wygląda nasze kosmiczne “sąsiedztwo”, czyli nasze miejsce wśród gwiazd. Uczniowie poznają też pasjonującą historię odkryć radioastronomicznych i budowę radioteleskopów oraz dowiedzą się dlaczego nie widzimy fal radiowych, jak powstaje promieniowanie wodoru neutralnego i dlaczego na fali radiowej 21cm poszukuje się obcych cywilizacji.

Jest to rozwinięcie naszego wcześniejszego projektu pilotażowego „Such A Lovely Small Antenna” (Salsa-Onsala). Projekt koordynuje w Polsce Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy do udziału w projekcie! Wypełnij niezwłocznie formularz zgłoszeniowy i zamów materiały dydaktyczne, które wkrótce zostaną wydane.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu dr hab. Lechowi Mankiewiczowi za przesłany tekst.

Comments are closed.